Stiren-etilakrilat kopolimerinin gaz kromatografisi ile incelenmesi
Characterization of styren ethylacrylate copolymers by gas gromatography
- Tez No: 8082
- Danışmanlar: PROF. DR. EMSAL PULAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi STİREN - ETİLAKRILAT KOPOLİMERİNiN GAZ KROMATOGRAFİSİ İLE İNCELENMESİ Reşat BENZER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Emsal PULAT 1989, Sayfa : 80 Jüri : Prof.Dr.E. PULAT Prof.Dr.Ceiâl TÜZÜN v Prof.Dr.Oya ŞANLI Bu çalışmada invers gaz kromatografisi ile polistiren, polietilakrilat ve değişik monomer oranlarına sahip stiren-etilakrilat kopolimerlerinin, prob olarak kullanılan, hekzan, nonan ve dekan'a karşı davranışları, 50 °C ile 150 °C arasında, bir seri sıcaklık için incelenmiştir. Probların alıkonma süreleri, değişik sıcaklıklarda altı farklı polimer için tesbit edilip, bu değerler yardımı ile aşağıdaki parametreler hesaplandı. a. Alıkonma hacımları (Vg) b. Sorpsiyonun kısmi molar serbest enerjisi (AGf) c. Sorpsiyonun kısmi molar entalpileri (AH^) d. Sorpsiyonun kısmi molar entropileri (ASf) e. Probların ağırlık aktivite katsayıları (ai/w-i)00 f. Flory serbest enerji parametreleri (K) g. Sonsuz seyreltikteki karışımların kısmi molar ısısı (AH~) h. Probların molar buharlaşma ısıları (AHV) ı. Sonsuz seyreltikteki karışımların kısmi molar serbest enerjileri (AG") j. Polimerlerin çözünürlük parametreleri ( 82 )Sıcaklığa karşı aiıkonma hacımlarının çizilen grafiklerinden PS ve % 80 stiren, % 20 etilakrilat içeren kopolimerde, camsı geçiş sıcaklığı (Tg) gözlenebi lirken, PEA ve diğer kopolimerlerde gözlenemedi. Sıcaklık arttıkça bütün probların (aı/wı)°°ve K değerlerinde düşüşler gözlendi. Ayrıca polimerlerin çözünürlük parametrelerinin sıcaklıkla azaldığı fakat kopolimerler içerisindeki stiren oranıyla arttığı tesbit edildi. ANAHTAR KELİMELER : Invers gaz kromatografisi, sorpsiyon, çözünürlük paramet resi, camsı geçiş sıcaklığı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis CHARACTERIZATION OF STYREN-ETHYLACRYLATE COPOLYMERS BY GAS GROMATOGRAPHY Reşat BENZER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof.Dr.Emsal PULAT 1989, Page : 80 Jury : Prof.Dr.E. PULAT Prof.Dr. C. TÜZÜN Prof.Dr. O. ŞANLİ In this study the behaviours of Polistyrene, Poliethylacrylate and styrene-ethylacrylate copolymers with different monomer ratios against hexane, nonane and decane used as probes, at a series of temperatures between 50 °C - 150 °C using inverse gas chromatography were investigated. The retention times of the probes were determined for six different poly mers at various temperatures. Using these values following quantities were de termined. a. Retention volumes (Vg) b. Sorption partial free molar energy (AG®) c. Sorption partial molar enthalphies (AHf) d. Sorption molar entropies (AS®) e. The mass activity coefficients of the probes (a^w-j)00 f. Flory free energy parameter (S) g. The partial molar heats of the solution at infinite dilution (AH~) h. Molar vaporization heats of the probes (AHV) i. The molar free energies of the mixtures at infinite dilution (AG~) j. Solubility parameters of the polymer( 82 )VI The glass transition temperatures (Tg) of the PS and copolymer containing 80 % styrene and 20 % ethylacrylate were observed from temperature vs re tention plots. However it was not possible to determine these parameters for PEA and other copolymers. The mass activity coefficients [(a-\/w-\)°°] and flory free energy parame ters of the probes were found to decrease with the increasing temperature. It was also found that the solubility parameters of the polymers decrease with the temperature, increase with the styrene contents of the copolymers. KEY WORDS : Inverse gas chromatography, sorption, solubility parameter, glass transition temperatures, styrene - ethylacrylate copolymers.