Son dönem Türkiye'de Mâtürîdîlik üzerine yapılan çalışmalar, eleştirel bir analiz
Recent studies on Māturidi in Turkey, a critical analysis
- Tez No: 808112
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİFE KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tarihi kaynaklarda ihmal edilmesiyle bilinen Ebû Mansûr el-Mâtürîdî ve onun düşünce ekolü, cumhuriyetle birlikte yeniden çalışmaların konusu haline gelmiştir. Bu çalışmaları tetikleyen ve ön plana çıkaran ana sebepler olarak Mâtürîdî'nin akılcılığı, din ve dünya görüşü, siyasilere karşı tavrı ve epistemoloji anlayışı belirleyici olmuştur. Yeni bir yönetim anlayışının, siyasi tavrın ve din devlet ilişkilerinin hangi zemin üzere boy vereceği, medeniyet arayışlarının temelindeki temel taşların nelerden oluşacağı konusu, tarihte Mâtürîdî'yi tekrar gündeme getirmede kaçınılmaz olmuştur. Bu sebeple Mâtürîdîliği bu yönüyle ele alan ve karşıt görüşte olan her iki çalışmaları, birincil kaynaktan Mâtürîdî okumaları yaparak kritik ettik. Mâtürîdî ekolün üzerine yüklenen bu misyonu yüklenip yüklenemeyeceği konusunu detaylı biçimde ele alarak, yeni bir medeniyet tasavvuruna ve din siyaset, din bilim ilişkileri konusunu sadece mezhepler bağlamında ele almanın büyük fotoğrafı ortaya koyma noktasında eksik kalacağını ifade ettik. Zira toplumsal problemlerin birden fazla sebebi olacağı aşikardır. Her derde deva olarak sunulan Mâtürîdîlik veya bunun karşısında erimeye mahkum edilmiş olan Eş'arîlik konusunu farklı bir zemine taşıyarak, olaylara farklı pencerelerden bakabilmenin imkanını aradık. Sonuç olarak hakikatte var olan ve tasavvur edilen Mâtürîdî farklarını ortaya koymaya çalışarak, aradığımız şeyi nerede aramamız veya aramamamız konusunda bir metodoloji geliştirmeye çalıştık. Bu metodoloji ile Mâtürîdî okumalarını daha tutarlı ve gerçekçi yapma fırsatı yakalayabiliriz.
Özet (Çeviri)
Abû Mansûr al-Mâtürîdî and his school of thought, known to be neglected in historical sources, became the subject of rework with the republic. Maturidi's rationalism, religion and world view, his attitude towards politicians and his understanding of epistemology were the main reasons that triggered and brought to the fore these studies. It has been inevitable to bring Maturidi to the agenda again in history, the subject of which a new understanding of administration, political attitude and religion-state relations will emerge, and what will be the cornerstones of the pursuit of civilization. For this reason, we criticize both studies that deal with Māturīdism from this aspect and have opposing views, by making Māturīdī readings from the primary source. By discussing in detail whether the Mâtürîdî school could carry this mission on it, we expressed that it would be incomplete in terms of revealing the big picture, considering the concept of a new civilization and the relations between religion, politics, religion and science only in the context of sects. It is obvious that social problems will have more than one cause. By moving the subject of Māturīdism, which is presented as a panacea, or Ash'arism, which was condemned to dissolve against it, to a different ground, we sought the possibility of looking at the events from different perspectives. As a result, we tried to develop a methodology on where to look or not to look for what we are looking for, by trying to reveal the Māturīdī differences that exist in reality and are conceived. With this methodology, we can have the opportunity to make Māturīdī readings more consistent and realistic.