Okul yöneticilerine yönelik e-mentorluk uygulamasının tasarlanması ve etkilerinin araştırılması
Designing an e-mentoring application for school administrators and investigating its effects
- Tez No: 808130
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmanın amacı, okul yöneticilerine yönelik bir e-mentorluk platformu tasarlanması ve uygulanması neticesinde mesleki gelişimlerinin desteklenmesini betimlemektir. Çalışmada, nitel yaklaşımlardan birisi olan durum çalışması deseni kullanılmıştır. Durum çalışması niteliğindeki bu araştırma MEB bünyesinde görev yapan 13 okul yöneticisinin katılımıyla gerçekleşmiştir. İlk olarak e-mentorluk ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Sonrasında araştırmanın katılımcılarına anket uygulanmış ve gelen yanıtlar da dikkate alınarak bir e-mentorluk platformu tasarlanmıştır. E-mentorluk uygulaması sürecinden sonra okul yöneticilerinin görüşleri alınmış ve araştırma tamamlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Dünyanın birçok ülkesinde e-mentorlük eğitim sistemlerinin vazgeçilmez bir parçası halini almış durumdadır. Okul yöneticilerine e-mentorlük programının planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesini kapsayan bir çalışmadan elde edilecek sonuçların, alana önemli katkılar sağlayacağı öngörülmektedir. E-mentorluk uygulamasının ülkenin farklı bölgelerinde görev yapan okul yöneticilerinin mesleki yaşantılarındaki sorunlara çözüm bulma konusunda destek olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to describe the support for professional development among school administrators through the design and implementation of an e-mentoring platform. A qualitative research approach using a case study design was employed. The research involved the participation of 13 school administrators working within the Ministry of Education. The study commenced with a comprehensive literature review on e-mentoring. Subsequently, a questionnaire was administered to the participants, and the received responses were carefully analyzed to inform the design of an e-mentoring platform. Following the implementation of the e-mentoring application, the perspectives of school administrators were gathered, and the research was concluded. Content analysis was employed for the data analysis of the collected information. E-mentoring has become an integral part of educational systems in many countries worldwide. Conducting a study that encompasses the planning, implementation, and evaluation of an e-mentoring program for school administrators is anticipated to provide significant contributions to the field. It is believed that the e-mentoring application can offer support in addressing the professional challenges faced by school administrators serving in different regions of the country.