6 haftalık kombine pliometrik ve yön değiştirmeli koşu antrenmanlarının genç erkek basketbolcularda fiziksel parametrelere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of 6 weeks of combined plyometric and direction-diverse running trainings on physical parameters in young male basketball players
- Tez No: 815269
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN SÜEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında, 6 haftalık yön değiştirmeli koşu ve pliometrik antrenmanların genç erkek basketbolcularda fiziksel parametrelere etkisi incelenmiştir. Bu çalışmaya, yerel ligde basetbol oynayan deney grubu (yaş = 16.06 ± 0.56) ve aktif kontrol grubu (yaş = 15.82 ± 0.39) olarak iki gruba ayrılan 34 genç erkek basketbol oyuncusu katılmıştır. Oyunculara antrenman uygulamasından önce antropometrik ölçüm ve sürat (5m ve 10m), çeviklik (T Testi toplu ve topsuz), sıçrama (Countermovement sıçraması ve Skuat sıçrama) ve tekrarlı sprint yeteneği testi (TSYT) gibi fiziksel performans testleri ve dinamik ve statik şut testi gibi teknik beceri testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this graduate study, the effects of a 6-week alternating change of direction and plyometric training on physical parameters in young male basketball players were investigated. This study divided 34 young men's basketball players in the local league into the experimental group (age = 16.06 ± 0.56) and the active control group (age = 15.82 ± 0.39). The players were subjected to anthropometric measurement and physical performance tests such as sprint (5m and 10m), agility (T-Test with and without the ball), jump (Countermovement jump and Squat jump), and repetitive sprint ability test (RSA), and technical skill tests such as dynamic and static shooting test before the training program.