Eskrimcilere uygulanan nefes egzersizinin reaksiyon düzeylerine etkisi
The effect of breathing exercise applied to fencers on reaction levels
- Tez No: 808157
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KARACAN AŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışmanın amacı, eskrim sporcularına uygulanan nefes egzersizinin tepki ve reaksiyon sürelerine etkisini araştırmaktır. Çalışma, Konya Efsane Eskrim Spor Kulübü'nde gençler ve büyükler kategorisinde yarışan sağlıklı 20 sporcunun gönüllü katılımı ile gerçekleştirildi. Araştırma için planlanan antrenman uygulaması, Konya Karatay Spor ve Kongre Merkezi Eskrim Salonu'nda yaptırıldı. Kontrol grubu rutin eskrim antrenmanlarına devam ederken deney grubu katılımcılarına, eskrim antrenmanlarına ek olarak 8 hafta süresince haftada 2 gün teknik antrenman öncesinde kapalabhati nefes egzersizi uygulatıldı. Katılımcıların egzersiz öncesi ve egzersiz sonrası reaksiyon ve tepki süreleri, istirahat kalp atım sayıları, sistolik ve diastolik kan basınçları ölçüldü. Reaksiyon hızı ölçümleri, Fitlight Jr marka reaksiyon ölçüm cihazı ile yapıldı. Verilerin analizi için SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. Elde edilen bulguların normal dağılıma uygun olup olmadığı Skewness-Kurtosis Normallik analizi ile değerlendirildi. Analizde aynı gruba farklı zamanlarda yapılan ölçümlerde meydana gelen değişimi tespit etmek için paired t testi, farklı gruplar üzerinde iki farklı zamanda yapılan ölçümler arası farklılığı bulmak içinde ilişkisiz örneklemler için T testi uygulandı. Reaksiyon hızı ve reaksiyon sayısı, ön test ve son test değerlerine bakıldığında gruplar arası anlamlı bir fark bulunmazken (p>0.05), NEG grubunun ön test ve son test değerleri arasında anlamlı farklılıklar bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the effect of breathing exercises applied to fencing athletes on their reaction and response times. The study was conducted with the voluntary participation of 20 healthy athletes competing in the youth and adult categories at the Konya Efsane Fencing Sports Club. The planned training application for the research was carried out at the Konya Karatay Sports and Congress Center Fencing Hall. While the control group continued with regular fencing training, the experimental group participants were subjected additional sessions of Kapalabhati breathing exercises for 8 weeks, twice a week, before their technical training sessions. The participants' reaction and response times, resting heart rates, systolic and diastolic blood pressures were measured before and after the exercise. Reaction speed measurements were performed using the Fitlight Jr. reaction measurement device. The data analysis was conducted using the SPSS 22.0 software package. Skewness-Kurtosis Normality analysis was conducted to determine whether the obtained data were normally distributed. Paired t-tests were used to identify differences between measurements taken at two different times within the same group, and independent samples t-tests were used to identify differences between measurements taken at two different times in different groups. While there was no significant difference in reaction speed and reaction count between the pre-test and post-test values of the groups (p>0.05), significant differences were found between the pre-test and post-test values of the NEG group (p0.05).