Tip 2 diyabetli bireylerde hastalığı kabullenmenin tedavi uyumuna etkisi
The effect of acceptance of illnes on medi̇cati̇on adaptation in individuals with type 2 diabetes
- Tez No: 808174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: DM, prevalansı hızla artan, sebep olduğu komplikasyonlarla kişiye ve topluma sosyoekonomik yönden yük olan kronik hastalık olmakla beraber küresel bir halk sağlığı sorunudur. Diyabetli bireylerin tedavi uyumunu artırarak, kişileri komplikasyonlardan korumak ve maliyeti düşürmek mümkündür. Çalışmamızda, Tip 2 diyabetli bireylerin hastalığı kabul seviyesini ve tedavi uyum düzeyini belirlemek; sosyodemografik özelliklerin, kişilerin hastalığı ile ilişkili özelliklerinin ve hastalığı kabul seviyesinin, tedavi uyumu ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız analitik, kesitsel bir çalışma olarak yapılmıştır. Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran ve dâhil edilme kriterlerini taşıyan 216 kişi ile çalışmamız yapılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik özellikleri ve hastalığı ile ilişkili bilgileri sorgulayan anket formu, Hastalığı Kabul Ölçeği (HKÖ), Morisky Tedavi Uyum Ölçeği-8 (MTUÖ-8) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: DM is a global public health problem, although it's prevalence is rapidly increasing and it is a chronic disease that causes a socioeconomic burden to the individual and society with the complications it causes. It is possible to protect people from complications and reduce costs by increasing treatment compliance of individuals with diabetes. The aim of this study was, to determine the level of acceptance of the disease and treatment compliance level of individuals with Type 2 diabetes; and to investigate the relationship between sociodemographic characteristics, disease-related characteristics of individuals, and the level of acceptance of the disease with treatment compliance. Material and Methods: Our research was conducted as an analytical, cross-sectional study. Our study was conducted with 216 people who applied to Ankara Atatürk Sanatorium Hospital, Family Health Policlinic and met the inclusion criteria. Questionnaires that question sociodemographic characteristics and information related to their disease, Acceptance of Illness Scale (AIS), The Morisky Medication Adherence Scale (MMAS-8) were administered to the participants. Statistical analyzes were performed with the help of SPSS version 17.0 program.