Fossa cranıı posterior'da mikrocerrahi yaklaşımda topografik anatomik ve nörostereolojik morfometrik belirleyicilerin ve asimetrinin incelenmesi
- Tez No: 808181
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN NÜKET GÖÇMEN KARABEKİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada fossa cranii posterior'a yönelik cerrahi girişimlerde (foramen magnum ve üst servikal bölge patolojileri, akustik schwannoma cerrahisi, Chiari malformasyonları vb.) önemli bir yeri olması sebebiyle; bölgenin osseöz anatomisi, komşuluk ve uzaklık ilişkilerinin detaylı incelenmesi planlanlandı. Çalışmada örneklem, için Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul onayının alınmasını takiben, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Laboratuvarı'nda bulunan kuru kemikler içinden 15 adet ossa cranii kranium ve 8 adet kadavradaki osseöz yapıları morfometrik olarak incelendi ve ölçümleri yapılarak değerlendirildi. Her iki örneklem grubunda foramen magnum ve fossa cranii posterior'ların en geniş olduğu yerde kesit alanları ölçüldü. Foramen magnum, porus acusticus internus, foramen jugulare, canalis nervi hypoglossi, sinus trasversus ile sinus sigmoideus bileşkesi, protuberantia occipitalis interna, synchondrosis sphenooccipitalis gibi anatomik yapıların ve foramenlerin arasındaki mesafeler ve foramen çapları ve orta hatta uzaklıkları ölçüldü. Tüm ölçümler milimetreye (mm) kadar hassas olan dijital Vernier kumpas ile kaydedildi. Ossa cranii ve kadavralarda yapılan ölçümler ayrı ayrı tabloya yazıldı. Ayrı ayrı Kadavra ve ossa cranii üzerinde gerçekleşen tüm ölçümlerin kendi grubu içerisinde sağ ve sol karşılaştırmalarının ve karşılıklı kıyaslamalarının sonuçları istatiksel olarak analiz edildi. Foramen magnum'ların ve fossa cranii posterior'un en geniş yüzey alanını değerlendirmek için stereolojik ölçüm metodu kullanıldı. Çalışmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesi amacıyla SPSS programı 15.0 versiyonu (Statistical Package for the Social Sciences Inc., Chicago, IL, ABD) kullanıldı. Elde edilen değerler uygun görüldüğü yerde ortalama ± standart sapma veya ortanca (minimum – maksimum) şeklinde gösterildi. Sürekli veriler için normal dağılım varsayımlarının incelenmesi q-q grafikleri, histogramlar ve Shapiro-Wilk testi ile değerlendirildi. Normal dağılım gösteren değişkenler Student T-testiyle, normal dağılıma uymayan değişkenler ise Mann-Whitney U testi kullanılarak analiz edildi. Veri dağılımına bağlı olarak sağ ve sol taraf için aynı ossa cranii ve kadavrada ayrı ayrı yapılan ölçümler arasındaki farkları karşılaştırmak için eşleştirilmiş Student T-testi veya Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this present study, due to the fact that it has an important place in surgical interventions for fossa cranii posterior (foramen magnum and upper cervical region pathologies, acoustic schwannoma surgery, Chiari malformations, etc.); it is planned to examine the osseous anatomy of the region, neighborhood and distance relations in detail. In the study, following the approval of the Dokuz Eylul University Faculty of Medicine Ethics Committee, we morphometrically examined the osseous structures in 15 dry cranium bones and 8 cadavers in the laboratory of the Anatomy Department of the Dokuz Eylul University Faculty of Medicine. We measured the widest area section of foramen magnum and fossa cranii posterior for both sample groups. Distances between anatomical structures such as foramen magnum, porus acusticus internus, the jugular foramina, canalis nervi hypoglossi, sinus trasversus – sinus sigmoideus junction, protuberentia occipitalis interna, synchondrosis sphenooccipitalis, both the structures and foramen diameters and distances to the midline were measured digitally. It was recorded with a digital Vernier caliper. Measurements made on dry bones and cadavers were written separately in the Table. The results of the right and left comparisons and reciprocal comparisons of the measurements made separately (cadaver - dry bone) within their group were statistically analyzed. The stereological measurement method was used to evaluate the largest surface area of the foramen magnum and the posterior cranial fossa. SPSS version 15.0 (Statistical Package for the Social Sciences Inc., Chicago, IL, USA) was used to evaluate the data obtained from the study. The obtained values are shown as mean ± standard deviation or median (minimum – maximum) where appropriate. Examination of normal distribution assumptions for continuous data was evaluated with q-q plots, histograms, and the Shapiro-Wilk test. Normally distributed variables were analyzed by Student's t-test, and non-normally distributed variables were analyzed using the Mann-Whitney U test. Paired t-test or Wilcoxon signed-rank test was used to compare the differences between the measurements made separately in the same dry bone and cadaver for the right and left sides depending on the data distribution.