Yıldız kopolimerlerin atom transfer ve kararlı serbest radikal polimerizasyonu ve halka açılması polimerizasyonu ile sentezi
Synthesis of star copolymers ViA atom transfer, stable free radical polimerization and RNG opening polymerization
  1. Tez No: 151393
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ATOM TRANSFER RADİKAL POLİMERİZASYONU, KARARLI SERBEST RADİKAL POLİMERİZASYONU VE HALKA AÇILMASI POLİMERİZASYONU İLE YILDIZ POLİMER VE YILDIZ KOPOLİMERLERİN SENTEZİ. ÖZET Son yıllarda,' iyi tanımlanmış düşük molekül ağırlığı dağılımına sahip polimerlerin Biomedikal ve farmokolojik çevrelerde ise s-kaprolakton (CL) homopolimerleri ve kopolimerleri artan bir öneme sahiptir. Siklik esterlerin halka açılması polimerizasyonu (ROP) ilgili alifatik proseslerin hazırlanmasında etkili bir yoldur. Vücut tarafından yıkılabilen maddelere olan ilginin artması; laktid ve laktonlarm halka açılması polimerizasyonunun katalizine ve mekanizmasına olan ilginin artmasına sebep olmuştur. Yaşayan polimerizasyon teknikleri, makromonomer. makrobaşlatıcı, fonksiyonel polimerler, blok ve graft kopolimerler ile yıldız tipli polimerler hazırlanmasına olanak sağlar. Son zamanlarda, yapılan çalışmalar içerisinde yıldız tipli polimerlerin sentezi büyük bir önem taşımaktadır. Bu çalışmaların neticesinde yaşayan polimerizasyon tekniklerinin uygulamada iyi sonuç verdiği gözlenmiştir. Bu etkinlikler içerisinde en etkili olanı kararlı serbest radikal polimerizasyonu (SFRP) ve Mtn /Amin ligand kompleks kataliz sistemli atom transfer radikal polimerizasyonudur (ATRP). Her iki yöntemin avantajı ise elde edilen polimerlerin molekül ağırlığı ve uç grubu kontrolünün sağlanmasıdır. Bu çalışmada stiren ( St ), ter-butil akrilat ( tBA ) ve e-kaprolaktonun ( s-CL ) zincirleri içeren yıldız tipli triblok kopolimerlerin sentezi SFRP, ATRP ve ROP teknikleri kullanılarak yapıldı. Çalışmada ilk olarak üç fonksiyonlu başlatıcı 2-fenil- 2[(2,2,6,6-tetrametilpiperidinil)oksi]etil-3-[(2-bromo-2-metiipropanoil)oksi]-2- (hidroksimetil)-2-metil propanoat sentezlenmiş ve ROP-SFRP-ATRP polimerizasyon yöntemleri sırasıyla kullanılarak ile iyi tanımlanmış yıldız tipli blok kopolimerin sentezi gerçekleştirilmiştir. Deneyler sonucunda, GPC ve 'H-NMR cihazlarından alman sonuçlar hedeflenen yıldız tipli polimerlerin başarıyla sentezlendiğini desteklemiştir. Teorik olarak hesaplanan molekül ağırlığının deney sonuçlan ile uyumluluğu, dar molekül ağırlığı dağılımına sahip kopolimerlerin elde edilmesi çalışmalarımızda kontrollü/“yaşayan”polimerizasyonun yürüdüğünü göstermektedir. ıx
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF STARS AND STAR COPOLYMERS VIA ATOM TRANSFER RADICAL POLYMERIZATION, STABLE FREE RADICAL POLYMERIZATION AND RING-OPENING POLYMERIZATION SUMMARY Recently, the controlled /“living”radical polymerizations have been utilized for the ^synthesis - of^weil-defined, narrow polydispersity-^erymcrs. Hemepolymers^nd^ copolymers of e-caprolactone (CL) are increasingly investigated wordwide for pharmacological, biomedical and enviromental purposes. The ring-opening polymerization of cyclic esters in effective method for preparation of the related aliphatic polyesters. The rapidly growing interest in biodegradable materials has also increased interest in catalyst and mechanisms concering the ring-opening polymerization of lactones and lactides. Macromers, macroinitiatiators, functional polymers, block and graft copolymers, star-shaped polymers can be synthesized with living polymerization tecniques. The field of star polymers has received considerable attention during recent years of the result of these studies, it has been observed that living polymerization techniques give favarouble results. Among this techniques stable free radical polymerization ( SFRP ) and Mtn /Ligand catalyst mediated atom transfer radical polymerization ( ATRP ) are effective methods for the controlled radical polymerizations. One of the advantageous of SFRP and ATRP is that the molecular weight and the chain end functionality can be controlled. In this study, star triblock copolymer consist of styrene ( St ) ter-butylacrylate ( r-BA )-methylmethacrylate (MMA) chains were synthesized via combination of SFRP and ATRP tecniques. First, trifunctional initiator 2-phenyl-2[(2,2,6,6- tetramethylpiperidinyl)oxy]ethyl-3-[(2-bromo-2-methylpropanoyl)oxy]-2- (hydroxymethyl)-2-methyl propanoate was synthesized. Second, well-defined star triblock coplymer were obtained via ROP-SFRP-ATRP route. The unimodal shapes of the traces obtained from GPC (Gel Permeation Chromatography) and H-NMR spectrum prove that star-shaped block copolymers were successfully synthesized. VUl