Futbol hakemlerinde kayropraktik uygulamaların farkındalığı ve uygulanırlılığının araştırılması
- Tez No: 808209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamızın amacı Türkiye'de görev yapan futbol hakemlerinin kayropraktik mesleği hakkındaki farkındalıklarını değerlendirmektir. Çalışmaya Türkiye Futbol Fedarasyonu'na bağlı lisanslı futbol hakemlerinden gönüllü olarak katılanlar esas alınmıştır. Çalışmamız tamamlayıcı-kesitseldir ve 249 gönüllü kişi katılmıştır. Katılımcılar sırasıyla (%94) erkek, (%6) kadındır. Gönüllü hakemlerin klasmanına baktığımızda (%60,2) ile büyük çoğunluğu il hakemi olduğu görülmüştür. Katılımcıların futbol hakemliğinde bulunma süreleri ise 1-20 yıl arasında değişmektedir. Katılımcılara, araştırmacılar tarafından oluşturulan sorular çevrimiçi anket yöntemiyle yöneltilmiştir. Çalışma kapsamında bulunan futbol hakemlerine demografik bilgiler, kayropraktik mesleğinin bilinirliği ve meslek ile ilgili algılarını ölçmeye yönelik sorular, SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği, Cornell Kas İskelet Rahatsızlık Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the awareness of the chiropractic profession of football referees. The study was based on the voluntary participants who are licensed football referees affiliated with the Turkish Football Federation. Our study is complementary-cross-sectional and 249 volunteers participated. 94% of the participants are men and 6% are women. When the classification of volunteer referees is examined, the majority of them (60.2%) are provincial referees. The football refereeing experience of the participants varies between 1-20 years. The questions created by the researchers were asked to the participants via an online survey method. The SF-12 Quality of Life Scale and the Cornell Musculoskeletal Discomfort Scale were applied to the football referees within the study's scope. Questions were asked to measure demographic information, awareness of the chiropractic profession, and their perceptions about the profession. Data analysis was performed with the SPSS 23.0 program.