Futbol hakemlerinde 8 haftalık core egzersizin bazı performans parametrelerine etkisinin incelenmesi
Effect of an eight-week core strength training on some performance parameters in football referees
  1. Tez No: 560603
  2. Yazar: SEZGİN ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDERES KABADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı futbol hakemlerinin spesifik antrenmanlarına ek olarak uygulanacak olan sekiz haftalık core kuvvet antrenmanının sprint, agility ve anaerobik güçlerine olan etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Araştırmaya Samsun ilinde bulunan 24 klasman hakemi deney grubu (DG) ve 25 il hakemi kontrol grubu (KG) olmak üzere toplamda 49 futbol hakemi katılmıştır. DG' ye normal antrenmanlarına ek olarak 8 haftalık core antrenman programı uygulanırken, KG' ye ise rutin antrenmanlarının devamı sağlandı. Tüm deneklerden 8 hafta ara ile ön ve son test olmak üzere çeviklik (pro-agility), uzun atlama (UA), dikey sıçrama (DS), 10 - 20 m, sürat ölçümleri alındı. Anaerobik güç (AG) DS sonuçları ile Lewis formülüne göre hesaplandı. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 22.0 paket programı ile yapıldı. Ön ve son test karşılaştırmaları ile gruplar arası karşılaştırmalarda sırasıyla paired sample t-test ve independent sample t-testlerinden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effects of eight-week core strength training (CST) in addition to specific trainings of football referees on sprint, agility and anaerobic power. Material and Method: Forty nine male football referees participated in the study. The subjects were divided into two groups as experimental group (EG, n = 24) and control group (CG, n = 25). An eight-week CST program was implemented in the EG. The CG subjects participated in their respective sport training routine. 10m., 20m sprint, pro-agility, vertical jump (VJ) and long jump (LJ) were measured both before (pre-test) and after (post-test) the eight weeks. Anaerobic power (AP) was calculated with VJ results according to Lewis formula. Paired sample t-test was used for statistical analyses. Results: There were significant improvements in 10m, 20m, VJ and AP between pre-test and post-test of EG (p0.05). There were significant improvements only in 20m.