Evaluation of h3k27me3 expression in different anatomical localisations and different histologic subtypes in meningioma cases, its correlation with recurrence and other prognostic parameters
Farklı anatomik lokalizasyonda ve farklı histolojik subtiplerdeki meningioma olgularında h3k27me3 ekspresyonun değerlendirilmesi, rekürrens ve diğer prognostik parametrelerle korelasyonu
  1. Tez No: 808215
  2. Yazar: OMAR GALY
  3. Danışmanlar: prof. Dr. ÖZLEM YAPICIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Meninjiomların Dünya Sağlık Örgütü 2021 sınıflandırması, meninjiomların davranışını ve prognozunu tahmin etmede birçok sınırlamaya sahiptir, H3K27me3'ün tanısal potansiyeli birçok tümör için gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, H3K27me3'ün çeşitli anatomik lokalizasyonlarda ve menenjiomun çeşitli histolojik alt tiplerinde ekspresyonunu değerlendirmenin yanı sıra ekspresyonu ile nüks ve nüks olmaksızın sağkalım süresi arasındaki bağlantıyı belirlemektir. Çalışmada 2015-2022 yılları arasında Göztepe Medical Park hastanesinde ameliyat edilmiş 112 vakanın kesitlerine H3K27me3 uygulanmış ve H3K27me3 ekspresyonu iki patolog tarafından değerlendirilmiştir. Daha sonra tüm veriler toplanmış, kodlanmış ve istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Menenjiyom vakalarının çoğunda H3K27me3'ün ekspresyonunun %50'sinden fazlasını koruduğu ve hiçbir vakanın tamamen ekspresyon kaybı göstermediği saptandı. Bununla birlikte, H3K27me3 ekspresyonu farklı menenjiyom dereceleri arasında (P=.211), farklı lokalizasyonlardaki menenjiyomlar arasında (.953) veya menenjiyomun farklı histolojik alt tipleri arasında (.879) istatistiksel olarak anlamlı değildi. H3K27me3 ekspresyonu de novo ve rekürren meningiomlar arasında da fark göstermedi (.932). İstatistiksel veriler H3K27me3 kaybının nüks insidansı için bir risk faktörü olmadığı ve menenjiyomda nüks olmaksızın sağkalım ile ilişkili olmadığı yönündedir. Sonuç olarak, bulgular H3K27me3 ekspresyonun menenjiomun klinik biyolojik davranışında yol gösterici olmadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
WHO classification of meningiomas has many limitations in predicting meningiomas' behaviour and prognosis, The diagnostic potential of H3k27me3 has been demonstrated for many tumours. This study aimed to evaluate the expression of h3K27me3 in various anatomical localizations and various histologic subtypes of meningioma, as well as to determine the link between its expression and recurrence and free recurrence survival time. 112 cases from 2015 to 2022 were recruited from Goztepe Medical Park hospital, H3K27me3 was assessed by Immunohistochemistry, the cases were prepared and H3K27me3 was applied, Expression of H3K27me3 was assessed by two physicians, the data were collected, coded, and statistically analysed. Most cases of meningioma retained more than 50% of H3K27me3 and no case showed total loss of expression. However, the difference of expression of H3K27me3 was not statistically significant neither among different WHO grades of meningioma (P=.211) nor among meningiomas in different localisations (.953) nor among different histologic subtypes of meningioma (.879). The expression of H3K27me3 was not different between de novo and recurrent meningiomas (.932). Loss of H3K27me3 was not a risk factor for the incidence of recurrence, and it was not associated with free recurrence survival in meningioma. Overall, H3K27me3 expression does not seem to be beneficial in the clinical diagnosis of meningioma. Moreover, it did not seem to show any potential to become an investigatory tool to determine the prognosis of meningioma.