Menapozlu kadınların vajinal enfeksiyon sıklığı ve algılanan stres düzeyinin belirlenmesi
Determination of vaginal infection frequency and perceived stress level of women with menaposis
  1. Tez No: 808234
  2. Yazar: BÜŞRA KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİNE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırma menapozlu kadınların vajinal enfeksiyon sıklığı ve algılanan stres düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Polikliğine başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden menapoz dönemindeki 105 kadın ile yürütülmüştür. Veriler, 07.03.2022-30.11.2022 tarihleri arasında Tanıtıcı Bilgi Formu ve Algılanan Stres Ölçeği(ASÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans analizi (sayı, yüzde, ortalama, ortanca), Bağımsız iki örnek t testi, Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis H testi, Dunn testi, Duncan testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Bu araştırmada kadınların menapoz yaş ortalalamasının 46,3 ± 5,38 ve %54,3'ünün ilköğretim mezunu olduğu belirlenmiştir. Kadınların %52,4'ünde vajinal enfeksiyon saptanmıştır. Araştırma sonucunda menapozlu kadınların ASÖ toplam puan ortanca değeri 26 (9-48) olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a descriptive study to determine the frequency of vaginal infections and perceived stress levels in menopausal women. The research was carried out with 105 women in the menopause period who agreed to go to Kırıkkale Yüksek İhtisas Hospital Polyclinic and the operating room. Data were collected between 07.03.2022 and 30.11.2022 using the Introductory Information Form and the Perceived Stress Scale (ASS). Frequency analysis (number, percentage, mean, median), independent two-sample t-test, Mann Whitney U test, Kruskall Wallis H test, Dunn test, Duncan test and one-way analysis of variance were used in the analysis of the data. It was determined that the mean age of menopause of these working women was 46.3 ± 5.38 and 54.3% of them were primary school graduates. 52.4% of women will have a vaginal structure. As a result of the research, the median PSS total score for menopausal women was 26 (9-48).