Modern heykel sanatında organik form, malzemenin dönüşümü ve yaşayan biçimler
Organic form, material transformation and living forms in modern sculpture art
- Tez No: 808250
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tarih boyunca yaşanan birçok gelişme insan ve toplum hayatını etkilediği gibi sanat ortamını da etkisi altına almıştır. Yaşanan gelişmeler ve tarihsel olaylar sanatçıların eserlerinde hayat bulurken bazen konu olarak bazen ise form ve malzeme olarak kendini hissettirmiştir. Modernizm ile sanatçılarda başlayan yeni arayışlar sanat anlayışının ve sanat objesinin hızla değişmesine sebep olmuştur. Yeni form arayışları içine giren bazı sanatçılar çevrelerinde var olan objelerden esinlenerek eserlerinde soyutlama ve sadeleştirme tutumunu benimsemişlerdir. Özellikle doğayı aracı olarak kullanarak organik soyutlama yolu ile yumuşak ve tanımlanması zor formlar üretmişlerdir. Yaşanan teknolojik gelişmeler sanat malzemesini daha işlenebilir bir hale getirirken yeni alternatif malzemelerin de sanat ortamına katılmasına imkân tanımıştır. Bu gelişmeler sayesinde sanatçılar duygu ve düşüncelerini sanatına aktarırken yalnızca formu değil malzemeyi de özgürce kullanmaya başlamıştır. Sanat eserinin kalıcılığı ve dayanıklılığı ile ilgili geleneksel görüş zamanla yerini yeni ve farklı olanı yaratma fikrine bırakırken sanatçılar çevresinde var olan her türlü malzemeden faydalanarak üretim yapmaya başlamıştır. Sanat aracılığıyla izleyiciye bir deneyim yaşatmak isteyen sanatçılar 1960'lı yıllardan itibaren sanat üretiminde malzeme açısından neredeyse tamamen özgürleşmiştir. Bu dönemde canlı hayvan ve bitkilerin sanat malzemesi olarak kullanılmaya başlaması toplum için hem çok şaşırtıcı hem de sorgulayıcı bir etki yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
Many developments experienced throughout history have affected human and social life, as well as the art environment. While developments and historical events come to life in the works of artists, sometimes as a subject and sometimes as a form and material, it has made itself felt. The fondness for innovation that started in artists with modernism has caused the understanding of art and the art object to change rapidly. Some artists who are in search of a new form have adopted the attitude of abstraction and simplification in their works, inspired by the objects that exist around them. Especially artists who use nature as an intermediary have produced soft and difficult to define forms through organic abstraction. While the technological developments have made the art material more workable, they have also allowed new alternative materials to participate in the art environment. Thanks to these developments, artists have started to use not only the form but also the material freely while transferring their feelings and thoughts to their art. While the traditional view about the permanence and durability of a work of art has been replaced by the idea of creating a new and different one over time, artists have started to produce using all kinds of materials that exist around them. Artists who want to give the audience an experience through art have been almost completely liberated in terms of materials in art production since the 1960s. The fact that live animals and plants started to be used as art materials during this period has created a very surprising and questioning effect for society.