Meme cerrahilerinde erektör spina plan bloğu yapılan hastalarda postoperatif dönemde ağrının değerlendirilmesi
Evaluation of pain in the postoperative period in patients who have erector spina plan block in breast surgery
- Tez No: 808251
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Genel Cerrahi, Anesthesiology and Reanimation, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İlk olarak Forero ve arkadaşları tarafından tanımlanan Erektör spina plan bloğu, işlemin kolay olması ve ultrason klavuzluğunda uygulandığında komplikasyon oranının çok düşük olması sebebi ile son zamanlarda üzerinde fazlasıyla çalışma yapılan popüler bir blok haline gelmiştir. Farklı seviyelerden uygulandığında birçok cerrahi alanda analjezi yönetimine katkısı gözlenmiştir ve günlük pratikte kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Çalışmamızda radikal mastektomi ve radikal mastektomi ile aksiller lenf diseksiyonu cerrahisi geçirecek hastalara, cerrahi başlamadan önce T4 seviyesinden erektör spina plan blok (ESPB) uygulayarak peroperatif ve postoperatif dönemde başarılı bir analjezi yönetimi sağlamayı amaçladık. Hastalarımıza postoperatif dönemde intravenöz (IV) tramadol hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazı ile opioid infüzyonuna başladık. Hasta kayıtlarından hastaların vital parametrelerini, ağrı skorlarını, ek analjezik ihtiyaclarını, HKA ile toplam aldığı tramadol dozunu, tramadol bolus gereksinimlerini, opioide bağlı gelişen yan etkileri ve hasta memnuniyetlerini değerlendirdik. ESPB grubundaki hastalar ile blok yapılmayan kontrol grubundaki hastaların postoperatif vital parametrelerini değerlendirdiğimizde, bloğun postoperatif hemodinamik verileri etkilemediği sonucuna ulaştık. İki grup VAS değerleri açısından karşılaştırıldığında kontrol grubunda VAS değerlerini anlamlı yüksek olarak bulduk ve POBK postoperatif 1. saatte kontrol grubunda ESPB grubuna oranla anlamlı yüksek idi. Postoperatif 12. saatte analjezik ihtiyacı kontrol grubunda yüksek olsa da postoperatif analjezik tüketimi açısından iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlemlemedik. İki grubun da memnuniyet dereceleri benzerdi.
Özet (Çeviri)
Erector spina plan block, which was first described by Forero et al., has become a popular block that has been studied extensively in recent times due to its ease of operation and the low complication rate when applied under ultrasound guidance. When applied at different levels, its contribution to analgesia management has been observed in many surgical fields and its use in daily practice is becoming more common day by day. In our study, we aimed to provide successful analgesia management in the perioperative and postoperative period by applying erector spina plane block (ESPB) at the T4 level to patients who will undergo radical mastectomy and axillary lymph dissection surgery with radical mastectomy. We started opioid infusion with intravenous (IV) tramadol patient-controlled analgesia (PCA) device in the postoperative period for our patients. From the patient records, we evaluated the vital parameters of the patients in the postoperative period, pain scores, additional analgesic needs, total tramadol dose with PCA, tramadol bolus requirements, opioid-related side effects and patient satisfaction. When we evaluated the postoperative vital parameters of the patients in the ESPB group and the patients in the control group without block, we concluded that the block did not affect the postoperative hemodynamic data. When the two groups were compared in terms of VAS values, we found that the VAS values were significantly higher in the control group, and POPC was significantly higher in the control group compared to the ESPB group at the 1st postoperative hour. Although the need for analgesics at the postoperative 12th hour was higher in the control group, we did not observe a statistically significant difference between the two groups in terms of postoperative analgesic consumption. The satisfaction levels of both groups were similar.