Sosyal görünüş kaygısının romantik ilişkilerdeki yakınlık düzeyi, kıskançlık durumu ve mizojinik tutum üzerindeki etkisi
The impact of social appearance anxiety on the level of intimacy and jealousy in romantic relationships, and the misogynistic attitudes
- Tez No: 808259
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Teknoloji ve estetik cerrahi alanlarındaki gelişmelerin hızlanması ve özellikle sosyal medyaya erişilebilirliğin artmasıyla görünürlüğü artan sosyal görünüş kaygısı, bireyin sosyal yaşamındaki işlevselliğini etkilemektedir. Görünüş kaygısının sebep ve sonuçlarını araştırmak ve bunlara yönelik müdahaleler geliştirmek ruh sağlığı disiplinlerinin kapsamına girmektedir. Bu çalışmada romantik ilişkisi bulunan (en az bir yıldır ilişkisi olan veya evli) kadınların sosyal görünüş kaygısı düzeylerinin romantik yakınlık, romantik kıskançlık ve mizojinik tutum düzeyleri üzerindeki etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi 20-44 yaşları arasındaki 410 kadından oluşmaktadır. Araştırma konusuna dair verileri toplamak için sosyo-demografik değişkenler (demografik, kişisel ve sosyal medya kullanımına dair bilgiler), Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği, Romantik İlişkilerde Yakınlık Ölçeği, Çok Boyutlu Kıskançlık Ölçeği ve Kadın Düşmanlığı Ölçeği'nden oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre katılımcıların sosyal görünüş kaygısı düzeyi yaş, öğrenim durumu, ilişki durumu, romantik ilişkiden memnuniyet düzeyleri, en belirgin kişilik özellikleri, sosyal medya kullanım süreleri ve sosyal medyanın kendi bedenlerini ve başkalarının bedenlerini değerlendirirken yarattığı değişime göre farklılaşmaktadır. Katılımcıların sosyal görünüş kaygısı, romantik kıskançlık ve mizojinik tutumları birbirleri ile pozitif yönde ve orta düzeyde istatistiksel olarak anlamlıdır. Romantik yakınlık düzeyi ise yalnızca mizojinik tutum ile negatif yönde ve düşük düzeyde anlamlılık göstermiştir. Basit doğrusal regresyon analizine göre sosyal görünüş kaygısı, romantik kıskançlığı ve mizojinik tutumları istatistiksel olarak anlamlı şekilde yordamaktadır. Aracılık analizi sosyal görünüş kaygısının mizojinik tutuma etkisinde romantik kıskançlığın kısmi aracılık rolüne sahip olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma bulguları literatür ışığında tartışılmış ve sonuç olarak konuya dair sosyal hizmet müdahaleleri ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of developments in the fields of technology and aesthetic surgery, and especially with the increased accessibility to social media, social appearance anxiety has become more visible. And it also has begun to affect the functionality of individuals in their social lives. Investigating the causes and consequences of appearance anxiety and developing interventions for them fall within the scope of mental health disciplines. This study examined the effect of social appearance anxiety levels of women on their romantic intimacy, romantic jealousy, and misogynistic attitude levels. Participants (n=410) of the study were women between the ages of 20 and 44, who were currently involved in a romantic relationship for more than one year or married. Participants completed a socio-demographic data form, which contains the Intimacy Scale in Romantic Relationships, the Turkish version of the Social Appearance Anxiety Scale (SAAS), the Multidimensional Jealousy Scale (MDJS), and the Hostility Toward Women Scale. The results of the study indicated that the participants' levels of social appearance anxiety vary depending on their age, education level, relationship status, satisfaction in romantic relationships, most prominent personality trait, duration of social media use, and how social media affects their view on their own and other people's bodies. Social appearance anxiety, romantic jealousy and misogynistic attitudes were positively and moderately significant with each other. The romantic intimacy level has negative and low significance with the misogynistic attitudes. According to the simple linear regression analysis, social appearance anxiety statistically predicted romantic jealousy and misogynistic attitudes. The mediation analysis revealed that the effect of social appearance anxiety on misogynistic attitudes was partially mediated by romantic jealousy. Research findings are discussed in the light of the literature, and recommendations for social work interventions and future studies on the subject are noted.