Bulgakov's Grotesque in long stories 'Deviliada' and 'a Dog's Heart'
Mihail Bulgakov'un Sobaç'ye Serdtse (Köpek Kalbi) ve Dyavoliada (Şeytanname) eserlerinde Grotesk özellikleri
- Tez No: 161071
- Danışmanlar: PROF.DR. TATYANA KİRİLLOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Rusça
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
IV MİHAİL BULGAKOV'UN SOBAÇ'YE SERDTSE (KÖPEK KALBİ) VE DYAVOLİADA (ŞEYTANNAME) ESERLERİNDE GROTESK ÖZELLİKLERİ ÖZET Rus yazan Mihail Bulgakov'un (1891 - 1940) edebî mirası bütün dünyada geniş bir şekilde incelenmektedir. Türkiye'de de yazarın sanatı ve eserleri hakkında yazılar yayınlanmaktadır. M. Bulgakov'un hem konu hem de sanat bakımından zengin bir edebi mirası vardır. Yüksek lisans tez çalışmamda bu mirastan, Bulgakov'u bir sanatçı gibi özelleştiren, grotesk ve edebi faraziye sanatım incelemek için Köpek Kalbi ve Şeytanname adlı iki eserlerini seçtim. Bu iki önemli eseri inceleme alanına almakla Bulgakov'un neyi nasıl yazdığını göstermeyi hedefledim. Eserlerin konusunun ilginçliği, yazarın fenomeni, her cümlenin, iletilen her düşüncenin ardında veya satır aralarında saklanan sanatı görmek hiç de kolay değildir. Bulgakov profesyonel okur isteyen sanatçılardandır. Bu açıdan onun sanatını incelemek araştıran açısından farklı bir heyecan ve keyif tattırmaktadır. Çalışmam giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. İlk bölüm Rusya'da geniş ölçekte araştırma olanağı bulduğumuz grotesk teorisi üzerine yazılmış eleştirel eserlerin ışığında yapılan bir inceleme niteliğindedir. Antik Çağ'dan günümüze realist, romantik, modern ve postmodern akımlardan süzülerek zenginleşen groteskin sadece edebiyatta değil, sanatın diğer dallarında da gösterdiği evinim ele alınmıştır. Bu bölümde groteskin temel özellikleri Bulgakov'un ilk eseri Genç Doktor'un Notları'ından, son eseri Usta ve Margarita'ya kadar taranarak örneklendirilmiştir. İkinci bölümde SSCB döneminde yasaklanan Şeytanname eseri üzerine araştırma, inceleme ve değerlendirmeler yer almaktadır. Çalışma esnasında bir taraftan Sovyet döneminde bu eser üzerine yapılmış ideolojik ve edebi tenkitler diğer taraftan yurtdışında ve Sovyetlerin çöküşünden sonraki yıllardaki eleştiriler dikkatli incelenmiştir. Bu tarzda bir karşılaştırma konuya yansıyan tarihsel gerçekleri anlatmaya ve aydınlatmaya yardım etmiştir. Üçüncü bölümde Bulgakov'un komünist rejimini hicvetmede groteskin tüm özelliklerine rastlanılan Köpek Kalbi eseri ele alınmıştır. Eserde yazar, Bolşeviklerin ve anti komünist kahraman Profesör Preobrajenski'nin yarattığı“homo soveticus'”un dünyayı nasıl bir anti ütopyaya doğru sürüklediğini anlatır. Bu bölümde, groteskin satirik öğelere nasıl altyapı oluşturduğu ve grotesk karakterlerin hiciv sanatındaki yeri gibi konular incelenmiştir.Grotesk, Bulgakov'un yakın tarih üzerinde ayna etkisi yaratan edebî mirasının temelini teşkil eder. Tezimdeki alıntılar, tarihi paralellikler ve örnekler yazarın edebî sanatı ve dünya görüşünü aydınlatmama olanak sağlamıştır. 1. Mihail Bulgakov 2. Satirik Öğeler 3. Grotesk ve Faraziye
Özet (Çeviri)
VI BULGAKOV'S GROTESQUE IN LONG STORIES“DEVILIADA”AND“A DOG'S HEART”ABSTRACT Bulgakov's (1891-1940) literary inheritance is known to the whole world, but not in Turkey. Therefore the theme of our MA thesis is up to date as the grotesque phenomena has never been studied by the Turkish science either. We have chosen two Bulgakov's long stories“A Dog's Heart”and“Deviliada”to analyze in them the conditionality notion as our thesis volume determines a narrow study of the subject. The paper consists of the Introduction, three chapters and the Conclusion. The first one is devoted to the grotesque phenomenon as it is presented in the newest critical books, articles and Ph.D. thesis, studied by us in Russia. We have investigated the development of this notion from Antic times to our days and analyzed all its modifications: realistic, romantic, modernistic and postmodernistic in all spheres of art. Bulgakov's grotesque has been studied on examples from his masterpieces, chosen for our MA thesis, and their language and stylistic peculiarities are presented in the paper text. The analysis of a forbidden by the soviet authorities long story“Deviliada”is given in the second chapter. A special attention is paid to unfavourable ideological criticism and to a very high estimate of the book by his famous contemporaries Zamjatin, Voloshin and others. We have thoroughly analyzed grotesque characters and situations, for which Bulgakov's satire is famous, as it is always directed toward the communist regime, which he hated and despised. The third chapter tackles the analysis of a long story“A Dog's Heart”, in which the author creats a conditional phantasmagoria through grotesque and slapstick. This is to some extend a destopia about the way of the communist society, which is directed by shvonders and sharikovs, invented by Professor Preobrajensky“homo soveticus”, and therefore doomed to failure. This long story is one of the most brilliant satirical Bulgakov's creations, which has got its second life 50 years after the writer's death.vıı The grotesque is the basis of Bulgakov's satire, which shows the distorting reality through the author's objective mirrow. All peculiarities of Bulgakov's literary style and artistic view point are presented in our MA thesis via citations, parallels and examples. 1. Bulgakov 2. Satire 3. Grotesque and conditionality