Futbolda taktiksel dizilişlerin oyuna ve maç sonucuna etkisi
The effect of tactical formations on the game and match result in football
- Tez No: 808303
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZÇALDIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı futbolda farklı taktiksel dizilişlerin oyuna ve maç sonucuna etkilerini incelemek ve ayrıca bu çalışmadan elde ettiğimiz sonuçlarla dizilişlerin nasıl daha efektif kullanabileceğine dair bilimsel bir rehber sunabilmektir. Bu araştırma tanımlayıcı retrospektif tasarım ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2018-2021 (3 sezon) yılları arasında 5 büyük lig ve Türkiye Süper Liginde yer alan takımlar oluştururken, bu takımların oynadığı 6409 maç örneklemi oluşturmaktadır. Verilerin analizinde; sistem takımlarıyla, sistem takımı olmayanların galibiyet durumlarına göre karşılaştırılmasında ki-kare analizi yapılmıştır. Maç parametrelerinin karşılaştırılmasında ise tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. Çalışmada anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmiş ve istatistiksel analizler SPSS 22.0 paket programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine how different tactical formations affect the game and the result of a football match, as well as to offer a scientific guideline on how formations can be employed more effectively in light of the study's findings. This study was conducted using a descriptive-retrospective methodology. The teams competing in the five major leagues and the Turkish Super League between the years 2018–2021 (3 seasons) make up the research's universe, while the 6409 games these teams played constitute the sample. A chi-square analysis was made to compare the teams that stick with their set formation over an extended length of time and the teams that opt for different formation systems according to their winning status in the analysis of the data. The match parameters were compared using a one-way ANOVA. The study's threshold of significance was determined at 0.05, and the SPSS 22.0 package program was used to conduct statistical analyses.