Okul dışı öğrenme ortamları ile destekli bağlam temelli öğrenme yaklaşımının doğa ve kimya ünitesindeki akademik başarı üzerine etkisi
The effect of context-based learning approach supported by out-of-school learning environments on academic achievement in the nature and chemistry unit
  1. Tez No: 836464
  2. Yazar: ŞÜKRAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde artık sınıf ve okul haricinde farklı öğrenme ortamlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden, 9.sınıfta da yer alan çevre eğitimi konularının etkin bir şekilde öğretilebilmesi için öğrencinin konuyla ilgili ortamlara götürülmesi gerekir. Bu çalışmanın amacı, okul dışı öğrenme ortamları ile destekli bağlam temelli öğrenme yaklaşımının 9.sınıf öğrencilerinin doğa ve kimya ünitesinin öğretilmesinde kullanılmasının, akademik başarıya, kimya dersine yönelik tutum ve motivasyonlarına yönelik etkisini araştırmaktır. Bu çalışmada yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak; Doğa ve Kimya Ünitesi Başarı Testi (DKBT), Kimya Dersi Tutum Ölçeği (KDTÖ) ve Kimya Dersi Motivasyon Ölçeği (KDMÖ) kullanılmıştır. Çalışma, 66 dokuzuncu sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. DKBT'den elde edilen sonuçlara göre, deney grubunda bulunan öğrencilerin kontrol grubu öğrencilerine göre daha iyi performans sergiledikleri görülmüştür. DKBT ve KDMÖ'den elde edilen istatistiksel verilere göre, okul dışı öğrenme ortamları ile destekli REACT stratejisi ile 5E modeli arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Ancak öğrenci tutumları açısından anlamlı bir farklılık elde edilmemiştir. Okul dışı öğrenme ortamlarının öğrencilerin kimya dersine karşı motivasyonlarını olumlu yönde değiştirmesi, eğitimde farklılaşmaya gidilmesi gerektiği sonucunu ortaya koymaktadır. Çalışmada kullanılan öğretim yöntemleri dikkate alınarak, gelecekte yapılacak çalışmalar için REACT modeli ile okul dışı öğrenme ortamlarının birlikte daha fazla bir araya getirilmesi gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, different learning environments other than classroom and school are needed. Therefore, in order to effectively teach environmental education topics in the 9th grade, the student must be taken to environments related to the subject. The aim of this study is to investigate the effect of using a context-based learning approach supported by out-of-school learning environments in teaching the nature and chemistry unit of 9th grade students on their academic success, attitudes and motivation towards the chemistry course. A quasi-experimental method was used in this study. As a data collection tool; Nature and Chemistry Unit Achievement Test (NCUA), Chemistry Course Attitude Scale (CCAS) and Chemistry Lesson Motivation Scale (CLMS) were used. The study was conducted with 66 ninth grade students. According to the results obtained from NCUA, it was seen that the students in the experimental group performed better than the students in the control group. According to the statistical data obtained from NCUA and CLMS, a significant difference was detected between the REACT strategy supported by out-of-school learning environments and the 5E model. However, no significant difference was found in terms of student attitudes. The fact that out-of-school learning environments positively change students' motivation towards chemistry course reveals the need for differentiation in education. Considering the teaching methods used in the study, it is suggested that the REACT model and out-of-school learning environments should be further combined for future studies.