Cerrahi girişim geçiren hastalarda taburculuk sonrası iyileşme düzeyinin incelenmesi
Investigation of the level of healing after discharge in patients with surgery
- Tez No: 808336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVİN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, taburculuğu planlanan cerrahi girişim geçiren hastaların iyileşme düzeylerinin incelenmesi amacıyla planlandı. Nicel araştırma türlerinden tanımlayıcı tipte planlanan bu çalışmada, Eyüpsultan Devlet Hastanesinin genel cerrahi servisinde Nisan 2023-Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Cerrahi girişim sonrası hastanede kalış süresi bir günden uzun olup taburculuğu planlanan hastalar araştırmanın evreninin oluştururken, çalışma kriterlerine uygun olan 333 hasta araştırmanın örneklemini oluşturdu. Araştırmada veri toplama araçları olarak Hasta Tanılama Formu ve Taburculuk Sonrası İyileşme Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde SSPS 25.0 istatistik paket programı kullanıldı. Araştırma verileri sayı (n), yüzdelik dağılım (%), ortalamalar (±standart sapma) ve tablolar ile ifade edildi. Araştırma verileri Kolmogorov Smirnov testi, Q-Q grafikler ve histogramlar ile değerlendirildi. Niceliksel verilerin ikiden fazla grup arası değerlendirmelerinde ANOVA (Tek Yönlü 31 Varyans Analizi) kullanıldı. ANOVA testi sonucunda farklılığa neden olan grupların tespitinde; varyansları homojen olanlar Tukey Honestly Significant Difference (HSD), homojen olmayanlar ise Tamhane T2 post-hoc testi ile değerlendirildi. Araştırmaya katılan katılımcıların %73'ünün 18-65 yaş aralığında olduğu, %54.1'inin erkek olduğu, %50.2'sinin ilkokul mezunu olduğu, %42.6'sının çalıştığı, %56.5'inin kronik hastalığı olmadığı, %43,8'inin genel cerrahi ameliyatı ageçirdiği, %98,8'inin elektif cerrahi girişim geçirdiği, %91'inin ameliyat sonrası yoğun bakım ihtiyacının olmadığı, %50.2'sinin daha önce geçirdiği bir cerrahi girişiminin olmadığını, %86.2'sinin hastanede 0-4 gün yattığını, %88'inin evde bakım vericisi olduğunun ve %94.3'üne taburculuk eğitimi verildiği saptandı. Sonuç olarak, bu çalışma cerrahi girişim geçiren hastaların taburculuk sonrası iyileşme düzeylerini değerlendirmekte ve farklı değişkenlerin iyileşme üzerinde etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the recovery levels of patients who underwent surgical intervention for which discharge was planned. This study, designed as a descriptive type of quantitative research, was conducted in the general surgery department of Eyüpsultan State Hospital between April 2023 and May 2023. Patients who had a hospital stay of more than one day after surgical intervention and planned discharge constituted the population of the study, while 333 patients who met the study criteria formed the sample. The data collection tools used in the study were the Patient Identification Form and the Post-Discharge Recovery Scale. The SPSS 25.0 statistical package program was used for data analysis. The research data were presented using numbers (n), percentage distributions (%), means (± standard deviation), and tables. The research data were evaluated using the Kolmogorov-Smirnov test, Q-Q plots, and histograms. One-way ANOVA (Analysis of Variance) was used for the evaluation of quantitative data among more than two groups. In determining the groups that caused the differences, Tukey Honestly Significant Difference (HSD) test was used for homogeneous variances, and Tamhane T2 post-hoc test was used for non-homogeneous variances. It was determined that 73% of the participants in the study were between the ages of 18 and 65, 54.1% were male, 50.2% had a primary school education, 42.6% were employed, 56.5% did not have any chronic diseases. 43.8% underwent general surgery operations, 98.8% underwent elective surgical procedures, 91% did not require intensive care after the surgery, 50.2% had no previous surgical procedures, 86.2% stayed in the hospital for 0-4 days, 88% had a caregiver at home and 94.3% received discharge education. As a result, this study evaluates the post-discharge recovery levels of patients who underwent surgical procedures and demonstrates that various variables may have an impact on recovery.