Spinal anestezinin indüklediği hipotansiyonun tahmininde kaval aorta indeksinin rolü
The role of caval aortic index in predicting spinal anesthesia-induced hypotension
- Tez No: 915164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET SALIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu prospektif çalışmada; spinal anestezi yapılan hastalarda, operasyon öncesi kaval aorta indeksin (CAI) ultrason eşliğinde ölçülmesi ile, hipotansiyon riskini ön görme ve hipotansiyon gelişmeden önlem alma amaçlandı. Materyal ve metod: Bu çalışma, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Çalışmalar Etik Kurulundan izin alındıktan sonra gerçekleştirilmiştir. Dicle Üniversitesi Hastanesi ameliyathanesinde, 01.07.2024-31.09.2024 tarihleri arasında, elektif ve acil şartlarda cerrahi planlanan, 18-65 yaş arası, 32 hasta çalışmaya dâhil edildi. Çalışmaya dahil edilme kriterleri olarak; hastaların çalışmaya katılmayı kabul etmesi, 18-65 yaş aralığında olması, American Society of Anesthesiologists (ASA) sınıflandırmalarının (I, II) olması ve elektif veya acil operasyona alınan hastalar olarak belirlendi. Çalışmadan dışlanma kriterleri olarak; çalışmaya katılmak istemeyen, ASA sınıflandırması (III, IV) olan, bilinen karotis darlığı olan, IVC ve/veya abdominal aortu görüntülenemeyen, gebe olan, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü olan, hipertansiyonu olan, karın içi basıncı yüksek olan, vücut kitle indeksi (VKİ) 30 kg/m2'nin üzerinde olan, tek taraflı spinal anestezi uygulanan, spinal anestezi uygulaması sonrası elde edilen anestezi seviyesi T5'in üzerinde olan hastalar olarak belirlendi. Tüm hastalar standart protokole göre (katılar için 6-8 saat, berrak sıvılar için 2 saat) aç bırakıldı. Hastalar, çalışma öncesinde, çalışma ile ilgili tüm detaylar hakkında hem sözel hem de yazılı olarak bilgilendirildi ve tüm katılımcılar için aydınlatılmış onam belgesi düzenlendi. Tüm hastalar, ameliyathanenin premedikasyon bölümüne alındı ve elektrokardiyogram (EKG), nabız, non-invaziv arteryel kan basıncı (NIBP), periferik oksijen satürasyonu (SpO2) ve vücut sıcaklığı yönünden monitörize edildi. Tüm hastalara, 20 Gauge anjiyoket ile intravenöz (IV) damar yolu açıldı. Hastalar premedikasyon ve cerrahi süresince rutin uygulamalara tabii tutuldu, herhangi ek bir uygulamada bulunulmadı. Hastalar sırt üstü yatar pozisyonda ultrasonografi (USG) kullanılarak tarandı, abdominal aorta (Aa) ve inferior vena kava (IVC) belirlendi. İnternal antero-posterior Ao çapı, IVC'nin sol tarafında veya çölyak gövdesinin sefaline doğru yaklaşık 10 mm uzunlamasına eksene sahip M modu kullanılarak ölçüldü. Kaval aorta indeks (CAI) aşağıdaki formüle göre hesaplandı; CAI = maksimum inferior vena kava çapı (dIVC max) / maksimum abdominal aorta çapı (dAa max). Spinal anestezi öncesi alınan değer bazal değer kabul edildi. Hastaların anestezi uygulanmadan önceki tansiyonu ölçüldü. Hastalara 10 mg - 15 mg arasında bupivakain %0.5 ile spinal anestezi uygulandı, spinal anestezi sonrasında her 5 dakikada bir tansiyon ölçümü yapıldı. Anestezi indüksiyonunu takiben hipotansiyon; ortalama arter basıncında (OAB) 65 mmHg'nin altına bir düşüş ve/veya OAB'de başlangıca göre %30'un üzerinde bir düşüş olarak tanımlandı. Önemli hipotansiyon (OAB 55 mmHg'den az veya OAB'de >%40 düşüş) veya uzun süreli hipotansiyon (süre 2 dakikadan fazla veya eşit) intravenöz (IV) efedrin bolusları (3 mg) ile tedavi edildi. Belirgin bradikardi (Kalp atım hızı (KAH)
Özet (Çeviri)
Aim: In this prospective study, the aim was to predict the risk of hypotension by measuring the caval aorta index (CAI) under ultrasound guidance in patients undergoing spinal anesthesia, and to take preventive measures before hypotension occurs. Method: This study was conducted after obtaining approval from the Ethics Committee for Non-Interventional Studies of Dicle University Faculty of Medicine. A total of 32 patients aged between 18-65, who were scheduled for elective and emergency surgeries at Dicle University Hospital between July 1, 2024, September 31, 2024, were included in the study. Inclusion criteria were: patient consent to participate in the study, age between 18-65 years, American Society of Anesthesiologists (ASA) classification of I or II, and scheduled for elective or emergency surgery. Exclusion criteria were: refusal to participate, ASA classification of III or IV, known carotid artery stenosis, inability to visualize the IVC and/or abdominal aorta, pregnancy, patients under 18 or over 65 years, hypertension, high intra-abdominal pressure, Body Mass Index (BMI) over 30 kg/m², patients receiving unilateral spinal anesthesia, and patients with spinal anesthesia levels above T5. All patients were fasted according to standard protocol (6-8 hours for solids and 2 hours for clear fluids). Participants were informed about the study in detail, both verbally and in writing, and written informed consent was obtained from all. Patients were monitored in the premedication area with electrocardiogram (ECG), pulse, non-invasive arterial blood pressure (NIBP), peripheral oxygen saturation (SpO2), and body temperature. An intravenous (IV) access was established using a 20-gauge angiocatheter. Routine care was provided throughout premedication and surgery, without any additional interventions. Patients were scanned in a supine position using ultrasonography (USG) to identify the abdominal aorta (Aa) and inferior vena cava (IVC). The internal antero-posterior diameter of the abdominal aorta and IVC was measured using M-mode, approximately 10 mm above the celiac trunk on the long axis. The caval aorta index (CAI) was calculated using the formula: CAI = maximum inferior vena cava diameter (dIVC max) / maximum abdominal aorta diameter (dAa max). The value obtained before spinal anesthesia was accepted as the baseline. Blood pressure was measured before the administration of anesthesia, and 10-15 mg of 0.5% bupivacaine was administered for spinal anesthesia. Blood pressure measurements were taken every 5 minutes post-anesthesia. Hypotension was defined as a drop in mean arterial pressure (MAP) below 65 mmHg and/or a decrease of more than 30% from baseline. Severe hypotension (MAP 40% reduction) or prolonged hypotension (lasting ≥2 minutes) was treated with IV ephedrine boluses (3 mg). Severe bradycardia (HR