Locating search and rescue stattions in the Aegean and Western Mediterranean regions of Turkey
Türkiye'nin Ege ve Batı Akdeniz bölgelerine arama ve kurtarma istasyonlarının yerleştirilmesi
  1. Tez No: 808366
  2. Yazar: MAHMUT MELİH BAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JAMES T. MOORE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Air Force Institute of Technology (AFIT)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Türkiye'nin Ege ve Batı Akdeniz bölgelerindeki mevcut Arama Kurtarma (SAR) istasyonlarının hizmetleri, Türk Hava Kuvvetlerinin taleplerini karşılamada yeterli değildir. Bu araştırma yeni SAR İstasyonlarının optimum konumunu bulmayı amaçlamaktadır. Tüm operasyon alanlarını kapsaması gereken SAR istasyonlarının sayısı, bu istasyonların operasyon alanını en uygun şekilde kapsamasının bulunmasında çok belirleyici bir unsur haline gelmektedir. Optimum SAR konumlarını bulma problemi, maksimum kapsama konumu problemi (MCLP) olarak modellenebilir. Bölgelerde çeşitli konularda standartların belirlenmesi için ek kısıtlamalar eklenmektedir. Asıl vurgu minimum istasyon sayısının bulunmasına verilmektedir. Operasyon alanında maksimum kapsama alanına ulaşan SAR konumlarının sayısının bulunması amaçlanmıştır. Talep noktalarının karşılanmasının önemini belirten bonus değerleri de analiz amacıyla dahil edilmiştir. Model bir optimizasyon yazılımı ile kodlanıp çözülmüştür. Çözüm, SAR birimlerinin operasyonel kapasitesine bağlı olarak SAR istasyonlarının konumunu ve bölgedeki toplam kapsama alanını gösterir. Çeşitli senaryolar incelenir ve sonuçlar analiz edilip sunuluştur.
Özet (Çeviri)
The service of present Search and Rescue (SAR) stations in the Aegean and the Western Mediterranean regions of Turkey are not sufficient to meet the demands ofthe Turkish Air Force. This research seeks to find the optimum location of new SAR stations. The number of SAR stations required to cover all areas of operation becomes a very decisive element in finding the optimal coverage ofthe operation area by these stations. The problem offinding the optimum SAR locations can be modeled as a maximal covering location problem (MCLP). Additional constraints are added to set standards on various issues in the regions. Main emphasis is to given to finding the minimum number of SAR locations that achieves maximum coverage in the operation area. Bonus values that indicate the importance of covering demand points are also included for analysis purposes. The model is coded and solved with an optimization software. The solution shows the location of SAR stations and the total coverage in the area based on the operational capacity of SAR units. Several scenarios are examined and the results are then analyzed and presented.