Sigara içen evli kadınlarda ruhsal hastalık riski ve yaşam kalitesinin belirlenmesi
Determination of mental illnes risk and quality of life in married woman who smoke
- Tez No: 808379
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı Adana ili Yüreğir ilçesine bağlı Yenidoğan Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı sigara içen evli kadınların ruhsal hastalık risklerinin ve yaşam kalitelerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu çalışma, 01.01.2023-31.03.2023 tarihleri arasında Adana ili Yüreğir ilçesine bağlı Yenidoğan Aile Sağlık Merkezinde kayıtlı sigara içen ve içmeyen 18 yaş üstü 312 evli kadınla gerçekleştirilmiştir. Araştırmamızda katılımcılara, hazırladığımız anket formu ile sosyodemografik verileri, antropometrik ölçümleri, özgeçmişe ait veriler ile ilgili sorular sorulmuştur. Sigara kullanan katılımcılara fagerström nikotin bağımlılık testi ve sigara kullanımı ile ilgili sorular, katılımcı ve eşlerine diğer alışkanlıkları ile ilgili sorular sorulmuştur. Aile APGAR Ölçeği, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ve WHOQOL BREF-TR Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to investigate the mental illness risks and quality of life of married women who smoke registered at the Yenidoğan health center in Yüreğir district of Adana province. Materials and methods: This cross-sectional study was conducted between Dec 01.01.2023 and Dec 31.03.2023 with 312 married women over the age of 18 who are registered smokers and non-smokers at the Yenidoğan Family Health Center in Yüreğir district of Adana province. In our research, the participants were asked questions about the sociodemographic data, anthropometric measurements, CV data with the questionnaire we prepared. Participants who used cigarettes were asked questions about the fagerström nicotine addiction test and cigarette use, and the participant and their spouses were asked questions about their other habits. The Family APGAR Scale, Hospital Anxiety and Depression Scale and WHOQOL BREF-TR Quality of Life Scale were used. The data were analyzed in the SPSS 27.0 statistical program, and a p value of