An examination of intellectual capital for information technology firms in Turkey
Türkiye'deki bilgi teknoloji firmalarının entellektüel sermayesinin incelenmesi
- Tez No: 808437
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR İPLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Management Information Systems, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezin amacı Borsa İstanbul'a kote olmuş bilgi teknolojileri ve telekomünikasyon firmalarının 2002 ile 2021 yılları arasındaki entellektüel sermaye katsayısını incelemek ve Covid-19 döneminde bu katsayının nasıl bir seyir izlediğini araştırmaktır. Piyasa Değeri/Defter Değeri (PD/DD) ve Tobin Q rasyosu vasıtasıyla entellektüel sermaye katsayısı bu firmalar için hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar bu firmalar için entellektüel sermaye katsayısının pandemi dönemi öncesinde genellikle düşük olduğunu gösterirken pandemi sırasında bu katsayının daha da azaldığını göstermektedir. Bu çalışmada ele alınan firmalar için entellektüel sermaye değerinin oldukça heterojen olduğu da görülmektedir. Bu tezin ilgili literatüre bilgi teknolojileri ve telekomünikasyon firmalarının entellektüel sermayesinin saptanması noktasında katkı sağlaması beklenmektedir. Aynı zamanda pandemi döneminin bu firmaların entellektüel sermayesine etkisi çerçevesinde de ilgili literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study the coefficient of intellectual capital of the information technology and telecommunication firms listed on Borsa Istanbul between 2002 and 2021 and to explore how this coefficient has evolved during the Covid-19 period. The coefficient of intellectual capital is calculated for these firms using the market-to-book ratio (MV /BV) and Tobin's Q ratio. The results show that the coefficient of intellectual capital for these companies is generally low before the pandemic, while this coefficient continues to decrease during the pandemic. It can also be observed that the value of intellectual capital is quite heterogeneous for the firms considered in this study. This thesis is expected to contribute to the related literature in determining the intellectual capital of information technology and telecommunications firms. It is also expected to contribute to the literature on the impact of the pandemic period on the intellectual capital of these firms.