Akne vulgarisli hastalarda beden algısı ve benlik saygısı
Self esteem and body image perception in patients with acne vulgaris
- Tez No: 471426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN ÇELEPKOLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Pilosebase bezinin inflamatuar bir kronik hastalığı olan akne, derinin en sık görülen hastalığıdır. Toplumda oldukça sık görülen akne, 12-24 yaşları arasındaki nüfusun yaklaşık olarak %85'ini etkilemektedir. Kişinin dış görünüşünü etkileyebilen ve skar bırakabilen akne, insanlarda çok sayıda psikiyatrik soruna yol açabilmektedir. Aknenin yol açabileceği sorunlar arasında; beden algısı bozukluğu ve benlik saygısında azalma da yer almaktadır. Yaptığımız bu çalışmanın amacı; aknenin hastalara çeşitli değişkenler üzerinden beden algısı ve benlik saygılarına olan etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışmamız olgu kontrol tarzında yapılmıştır. Çalışmanın evrenini üniversitemiz Aile Hekimliği polikliniği ve Dermatoloji polikliniğine başvuran hastalar oluşturmuştur. Çalışmaya 01.11.2016-01.02.2017 tarihleri arasında polikliniklere başvuran 75 olgu ve 74 kontrol hastası dahil edilmiştir. Çalışmaya başlamadan önce Dicle Üniversitesi Etik Kurul onayı alındı. Öncelikle çalışmaya katılan hastalardan ''Bilgelendirilmiş Onam'' alınmış olup, Olgu ve kontrol grubuna sosyodemografik veri formu, Global akne derecelendirme sistemi (GADS) , beden algısı ölçeği ve benlik saygısı ölçekleri uygulandı. Çalışmamızda veriler % 95 güvenle, SPSS 21 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular ve Sonuç: Hastaların %48,9' u kadın, %51,1' i erkekti. Hastaların %22'si sigara, %10'u alkol kullanıyordu. Vaka grubunun yaş ortalaması 23,93 ± 5,96, kontrol grubunun yaş ortalaması 25,74 ± 7,42 idi. Hastalarıın %6,1'i hiç okula gitmemiş, %6,04'ü ilkokul mezunu, %5,3'ü ortaokul mezunu, %37,58'i lise mezunu, %43,6'sı üniversite mezunu idi. Genel olarak akneli hastaları değerlendirdiğimizde; bu hastalarda beden algısı ve benlik saygılarında belirgin bir düşüş gözlemleyemedik. Akne şiddetinin etkilerine baktığımızda; akne şiddeti arttıkça hastaların beden algısında ve benlik saygılarında bozulma meydana geliyordu. Akne süresinin ve cinsiyetin ise bu parametrelere etkisini saptayamadık. Hastaların eğitim durumu arttıkça beden algıları ve benlik saygıları artmakta idi. Sigara kullanan akne hastalarında benlik saygısı düşük bulunurken, beden algıları korunmuştu.
Özet (Çeviri)
Background: Acne, which is a chronic inflammatory disease of the pilosebaceous gland's, is the most common disease of the skin. Acne, which is very common in the community, affects approximately 85% of the population aged 12-24 years. Acne, which can affect the appearance of the person and can scar, can lead to many psychiatric problems in people. Among the problems it can cause acne; body image perception and decreased self-esteem. The aim of this work we have done is; investigate the effect of acne on patients' body image perception and self esteem through various variables. Materials and Methods: Our study was conducted case-control style. The universe of the study was composed of patients who applied to family medicine policlinic and dermatology policlinics of our university. The study included 75 patients between 01.11.2016-01.02.2017 admitted to outpatient clinics and 74 control patients were included. Before starting to work, the Dicle University Ethics Committee was approved. First, the patients participating in the study 'Informed Consent' taken is, case and control groups to demographic data form, global acne grading system (GAGS), body image scale and self-esteem scale were administered. In our study, the data were analyzed with 95% confidence using the SPSS 21 (Statistical Package for the Social Sciences) package program. Results and Conclusion:48.9% of the patients were female, 51.1% were male. 22% of the patients were smoking, 10% were using alcohol. The mean age of the case group was 23.93 ± 5.96 and the mean age of the control group was 25.74 ± 7.42. 6.1% of patients have never been to school, 6.04% graduated elementary school, 5.3% graduated middle high school , 37.58% graduated high school , 43.6% graduated university. Overall we evaluated the patients with acne; we could not observe a significant decrease in body image and self-esteem in these patients. When we look at the effects of acne severity; as the severity of acne increased, the patients' body senses and self-esteem deteriorated. We could not determine the effect of acne time and sex on these parameters. As the educational status of the patients increased, their perceptions and self esteem increased. In acne patients who smoked, self-esteem was low, body perceptions were preserved.