Kardiyoloji polikliniği'nde kalp yetmezliği tanısı ile takip edilen hastaların Aile Hekimliği bakış açısı ile kapsamlı olarak değerlendirilmesi
Comprehensive evaluation of patients followed in cardiology outpatient clinic with a diagnosis of HEART failure from the perspective of family medicine
- Tez No: 808464
- Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu araştırmada kalp yetmezliği hastalarının hastalık hakkındaki bilgi düzeyleri, özbakım davranışları ve anksiyete, depresyon risklerinin Aile Hekimliği bakış açısı ile kapsamlı olarak incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: Bu kesitsel araştırma; 10 Ekim 2022 ve 10 Aralık 2022 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Polikliniği'ne başvuran 18 yaş ve üzeri 278 kalp yetmezliği hastası üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik verileri kaydedildikten sonra özgeçmişi ve kalp yetmezliği ile ilgili özellikleri, kalp yetmezliği ile ilgili bilgi sorularını içeren yapılandırılmış bir anket formu yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Ayrıca katılımcılara Avrupa Kalp Yetmezliği Özbakım Davranış Ölçeği (AKYÖBDÖ) ve Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HADÖ) uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 278 katılımcının ortanca özbakım ölçek puanı 39,00 idi. Katılımcıların %28,1'i hastalığı hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunu ifade ediyordu. Katılımcıların %11,2'si kullandığı ilaçlar ve yan etkileri ile ilgili yeterli düzeyde bilgisi olduğunu ifade ediyordu. Katılımcıların yalnızca %42,4'ü kalp yetmezliği hakkında doktorundan detaylı bilgilendirme aldığını ifade etmekteydi. Katılımcıların yalnızca %29,1'i kalple ilgili şikâyeti olduğunda aile hekimlerine başvurduklarını beyan ediyordu. Katılımcıların %30,9'u aile hekimlerinden kalp yetmezliği ile ilgili yeterli bilgi alabildiğini ifade etmekteydi. Katılımcıların HADÖ'ye göre %67,6'sı anksiyete riski taşımaktayken, %94,6'sı depresyon riski taşımaktaydı. Katılımcılardan doktor tarafından yeterli düzeyde bilgilendirme alanların ve kendini hastalık hakkında daha bilgili hissedenlerin her iki ölçekten aldıkları puanlar daha düşüktü. Katılımcıların hastalık bilgi düzeyi arttıkça özbakım davranışları daha olumlu seyretmekteyken, anksiyete ve depresyon riskleri azalmaktaydı. Katılımcıların HADÖ puanı ile AKYÖBDÖ puanı arasında pozitif yönde anlamlı ilişki vardı. Sonuç: Kalp yetmezliği hastaları aile hekimleri tarafından biyopsikososyal yaklaşımla değerlendirilmelidir. Hastalar kalp yetmezliği hakkında daha fazla bilgilendirilmeli ve hastaların özbakım davranışlarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to examine the level of knowledge about the disease, self-care behaviors and anxiety, depression risks of heart failure patients from the perspective of Family Medicine. Materials and methods: This cross-sectional study was conducted on 278 heart failure patients aged 18 years and older who applied to the Cardiology Outpatient Clinic of Adana Şehir Training and Research Hospital between October 10, 2022 and December 10, 2022. After the sociodemographic data of the participants were recorded, a structured questionnaire form, which included background and characteristics related to heart failure and information questions about heart failure, was applied by face-to-face interview. In addition, the European Heart Failure Self-Care Behavior Scale (EHFScBS) and the Hospital Anxiety Depression Scale (HADS) were administered to the participants. Results: The median self-care scale score of the 278 participants in the study was 39.00. 28.1% of the participants stated that they had sufficient information about their disease. 11.2% of the participants stated that they had sufficient knowledge about the drugs they used and their side effects. Only 42.4% of the participants stated that they received detailed information about heart failure from their doctor. Only 29.1% of the participants declared that they applied to their family physicians when they had a heart-related complaint. 30.9% of the participants stated that they could get enough information about heart failure from their family physicians. According to HADS, 67.6% of the participants were at risk of anxiety, while 94.6% were at risk of depression. Those who received adequate information from the doctor and felt more knowledgeable about the disease had lower scores on both scales. As the level of disease knowledge of the participants increased, their self-care behaviors were more positive, while the risks of anxiety and depression decreased. There was a significant positive correlation between the participants' HADS scores and their EHFScBS scores. Conclusion: Increasing the level of knowledge of heart failure patients about heart failure and improving their self-care behaviors reduce the risk of anxiety and depression. Heart failure patients should be evaluated by family physicians with a biopsychosocial approach, informed about heart failure and studies should be carried out to improve self-care behaviors.