Kazanılmış tükürük glikoprotein tabakasının farklı protez kaide materyallerinin yüzey gerilimi ve ıslanabilirliği üzerindeki etkisi (İn vitro çalışma)
The Effect of the acquired salivary pellicle on the surface free energy and wettability of different denture base materials (An in vitro study)
  1. Tez No: 80854
  2. Yazar: CUMHUR SİPAHİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NESRİN ANIL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Beş akrilik rezin, iki metal olmak üzere toplam yedi farklı protez kaide materyalinin yüzey gerilimleri ve ıslanabilirlik düzeyleri Wilhelmy Dinamik Kap Tekniği ile ölçülerek karşılaştın Imıştır. Materyaller önce saf yüzeyli halde, daha sonra da kazanılmış tükürük glikoprotein tabakası ( K.T.G.T ) ile kaplanarak test edilmiştir. Yüzey gerilimi bilinen üç test sıvısı kullanılarak, materyallerin temas açılarının kosinüs değerleri, yüzey gerilimlerinin Lifshitz-van der Waals komponentleri, Lewis-asit ve Lewis-baz komponentleri ve toplam yüzey gerilimleri belirlenmiştir. Daha sonra, materyallerin yüzey pH karakteristikleri belirlenmiştir. Gerek saf yüzeyli ve gerek K.T.G.T. kaplı örnekler arasında en yüksek yüzey gerilimi ve ıslanabilirlik düzeyini ışık ile polimerize olan akrilik rezin kaide materyali göstermiştir. Bu materyali sırası ile ısı ile polimerize olan akrilik rezin, enjeksiyon akrilik rezini, otopolimerizan akrilik rezin, mikrodalga akrilik rezini, krom-kobalt alaşımı ve titanyum metali izlemiştir. K.T.G.T. ile kaplanma sonucunda materyallerin Lifshitz-van der Waals yüzey gerilim komponentlerinde ortalama olarak %13, toplam yüzey gerilimlerinde ise %10 oranında azalma belirlenmiştir. K.T.G.T., materyallerin yüzeylerine bazik özellik kazandırmıştır. Anahtar kelimeler : protez kaide materyali, kazanılmış tükürük glikoprotein tabakası, ıslanabilirlik, yüzey gerilimi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The surface tensions and wettability rates of five acrylic resin and two metallic denture base material were measured with“Wilhelmy's Dynamic Plate Technique”and compared. The effect of the acquired salivary pellicle coating on surface tensions and wettabilities was investigated. By using three test liquids, the contact angle cosines, total surface tensions, Lifshitz-van der Waals and Lewis acid-base surface tension components of the materials were calculated. Either in coated and uncoated materials, the visible light-cured acrylic resin denture base material showed the highest surface tension and wettability among other materials. Heat-cured acrylic resin, injection moulded acrylic resin, self-cured acrylic resin, microwave-cured acrylic resin, the cobalt-chrome metal alloy and commercially pure titanium denture base materials fallowed it in order. The acquired salivary pellicle coating decreased the surface tensions and wettabilities of the materials. Moreover, material surfaces coated with acquired salivary pellicle showed basic character. Key words : denture base material, acquired salivary pellicle, wettability, surface tension.