Developing intercultural communicative competence through telecollaboration
Uzaktan iş birliği yoluyla kültürlerarası iletişim yetisini geliştirme
  1. Tez No: 808541
  2. Yazar: GURUR SAYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYLAN YANGIN ERSANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kültür ile dil her zaman birbirlerini etkileyen iki kavram olmuşlardır. Yabancı dil öğreniminde ise kültür, dil ile iç içe olduğu için sürecin içine dahil edilmelidir. Yabancı dilde iletişim esnasında ise kültürlerarası iletişim yetisi, etkileşimin devamlılığı için önemi bir faktördür. Bu bağlamda gerçek hayat durumlarının ve farklı kültürlerle etkileşimin sürecin içine dahil edilmesi elzemdir. Son dönemlerdeki teknolojik gelişmeler ise sınırları kaldırmış ve kültürlerarası etkileşimi kolaylaştırmıştır. Bu amaçla, bu çalışmada kültürlerarası iletişim yetisinin uzaktan iş birliği yoluyla geliştirilmesi amaçlanmıştır. Kültürlerarası iletişimin gelişimi için en uygun yolun öğrencileri farklı kültürel arka plana sahip insanlarla iletişime geçirmek olduğu düşünülmüştür. Literatür tarandığında ise bu konuda ortaokul yaş grubuna deneysel bir çalışma yapılmadığı görülmüş olup, 9 haftalık bir program tasarlanmıştır. Bu programda 10-13 yaş aralığındaki Türk katılımcılar, Polonyalı öğrenciler ile çevrim içi görüşmüşlerdir. Bu görüşmeler boyunca katılımcılar haftalık olarak kültürlerarası iletişim öğeleri bulunduran görevlerini tamamlamışlardır. Program öncesi ve sonrası olmak üzere katılımcılara bir ölçek uygulanmış, programdan sonra ise katılımcılarla bir görüşme yapılmıştır. Sonuçlar programın katılımcılar üzerinde istatistiksel olarak pozitif bir etki bıraktığını göstermiş, anket sonuçları da istatistiksel verileri kanıtlar nitelikte çıkmıştır. Bu bağlamda kültürlerarası iletişim yetisini geliştirmede uzaktan işbirliğinin yararlılığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Culture and language have always been two concepts that influence each other. In foreign language learning, culture should be integrated into the process as it is intertwined with language. During communication in a foreign language, intercultural communicative competence is important for the continuity of interaction. In this context, it is essential to involve real-life situations and interaction with different cultures in the process. Recent technological developments have abolished borders and facilitated intercultural interaction. To this end, this study aims to develop intercultural communicative competence through telecollaboration. It is believed that the best way to develop intercultural communication is to have students communicate with people from different cultural backgrounds. When the literature was reviewed, it was observed that no experimental study had been conducted on this subject for the secondary school age group. Therefore, a 9-week program was developed. In this program, Turkish participants between the ages of 10-13 had online meetings with Polish students. During these meetings, participants completed weekly tasks that contained intercultural communicative elements. Before and after the program, a scale was administered to the participants, and a follow-up interview was conducted with the participants after the program. The results showed that the program had a statistically positive effect on the participants, and the survey results also provided evidence to support the statistical data. In this context, the usefulness of telecollaboration in developing intercultural communicative competence has been revealed.