Discus nervi optici morfolojisi ve peripapiller retinal sinir lifi tabakası kalınlığının yaş gruplarına göre değerlendirilmesi
The evaluation of optical disc morphology and peripapillary retinal nerve fiber layer thickness according to age groups
  1. Tez No: 808542
  2. Yazar: BURAK ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde birçok nörolojik ve oftalmolojik hastalığın tanısında kullanılan Optik Koherens Tomografi (OKT) tekniği, görme yolları ve optik sinir ile nörolojik hastalıkların birbirleri arasındaki farkın anlaşılabilmesini sağlayan non-invaziv bir yöntemdir. Çalışmamız, sağlıklı bireylerde optik koherens tomografi cihazı kullanılarak elde edilen discus nervi optici ile peripapiller retinal sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlıklarını yaş gruplarına göre değerlendirmek ve normatif veri tabanına katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. RSLT ölçümleri 459 sağlıklı bireyin 918 gözü üzerinde OKT ile yapılmıştır. Bireyler farklı yaş grubuna göre (18-39, 40-59, 60-79 ile 80 yaş ve üzeri) değerlendirilmiştir. Ölçümlerde her iki göze ait superior, inferior, nasal, temporal kadran değerleri ve ortalama kalınlık değerleri kullanılmıştır. RSLT kalınlığı için yaptığımız ölçümler sonucunda en kalın kadran inferior kadran olarak tespit edilmiştir (sağ göz inferior kadran 115,95±24,07 µm, sol göz inferior kadran 115,19±22,07 µm ve her iki kadranın korelasyon değeri r=0,723). Ortalama RSLT kalınlığı sağ gözde 89,83±14,75 µm, sol gözde 89,07±12,75 µm iken genel RSLT kalınlığı da 89,45±13,75 µm olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Optical Coherence Tomography (OCT) technique, which is used in the diagnosis of many neurological and ophthalmological diseases today, is a non-invasive method that allows to understand the difference between visual pathways, optic nerve and neurological diseases. Our study was carried out to evaluate the discus nervi optici and peripapillary retinal nerve fiber layer (RNFL) thicknesses obtained by using optical coherence tomography device in healthy individuals according to age groups and to contribute to the normative database. RNFL measurements were made by OCT on 918 eyes of 459 healthy individuals. Individuals were evaluated according to different age groups (18-39, 40-59, 60-79 and 80 years and over). Superior, inferior, nasal, temporal quadrant values and mean thickness values of both eyes were used in the measurements. As a result of the measurements we made for the RNFL thickness, the thickest quadrant was determined as the inferior quadrant (right eye inferior quadrant 115.95±24.07 µm, left eye inferior quadrant 115.19±22.07 µm, and the correlation value of both quadrants r=0.723). While the mean RNFL thickness was 89.83±14.75 µm in the right eye and 89.07±12.75 µm in the left eye, the overall RNFL thickness was 89.45±13.75 µm.