Oyun temelli öğrenme fen eğitiminde ne derece etkilidir? Bir meta-analiz çalışması
How effective is game-based learning in science education? A meta-analysis study
  1. Tez No: 808570
  2. Yazar: HİLAL USTA TABAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULAŞ ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma, oyun temelli öğrenmenin geleneksel yönteme kıyasla öğrencilerin fen başarısı, fene yönelik tutum ve motivasyonu, ve bilginin kalıcılığı üzerinde ne derece etkili olduğunu incelemek amacıyla yapılan birincil çalışmaların sonuçlarını sentezlenmeyi hedeflemektedir. Meta-analiz yöntemi kullanılarak her bir bağımlı değişken için genel etki büyüklüğü hesaplanmıştır. Bu amaçla fen eğitimi alanında yapılmış olan birçok çalışma kapsamlı bir literatür taramasıyla incelenmiş ve dâhil edilme kriterlerini karşılayan 63 birincil çalışma meta-analize dâhil edilmiştir. Ayrıca çalışma karakteristikleri (yayın, örneklem, araştırma deseni, uygulama, oyun) ile ilgili ara değişkenlerin oyun temelli öğrenme yönteminin genel etkisini etkileyip etkilemediği araştırılmıştır. Analizlerde Hedges g etki büyüklüğü kullanılmış ve genel etki büyüklüğü kestiriminde rastgele etkiler modeli tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to synthesize the results of primary studies to examine the extent to which game-based learning impacts students' science achievement, attitudes and motivation toward science, and retention of learning compared to the traditional teaching method. For this purpose, a comprehensive literature review was conducted, including 63 primary studies that met the predefined inclusion criteria. The overall effect size was calculated for each dependent variable using the meta-analysis method. In addition, moderator analyses were performed to explore the influence of the study characteristics (publication, sample, research design, intervention, and game) on the effectiveness of game-based learning. Hedges g was used as the effect size measure in the analyses, and a random effects model was employed to estimate the overall effect size.