Kara Karayev'in ''6 Küçük Parça'' isimli eserlerinin eğitsel açıdan incelenmesi
An educational examination of Kara Karayev's works titled '6 Small Pieces'
- Tez No: 808578
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜSLÜM AKIN KUMTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Keman öğrenimi sürecinde, müzik eğitmenleri öğrencilerin teknik ve müzikal gelişimini desteklemek için birçok eser, etüt ve egzersiz kullanırlar. Etütler ve egzersizler, öğrencilerin müzikal gelişimlerine önemli bir katkı sağlar. Eğitmenlerin tercih ettikleri eserler, öğrencilerin hem teknik hem de müzikal gelişimine katkıda bulunmanın yanı sıra öğrencilerin çalışma motivasyonunu artırır. Bu nedenle, Türkiye'deki keman eğitiminde, Türkiye'nin kültürel özelliklerini taşıyan çağdaş Türk bestecilerinin eserlerine de yer verilmektedir. Fakat, bu eserlerin büyük bir kısmı teknik seviye açısından başlangıç keman öğrenimi için uygun değildir. Bu nedenle, Türk müzik kültürüne yakınlığı ile bilinen Azerbaycan'ın Kara Karayev gibi önemli bir bestecinin ''6 Küçük Parça'' isimli eserleri, başlangıç seviyesindeki öğrenciler için uygun bir alternatif olacaktır. Bu çalışmanın amacını, Kara Karayev'in“6 Küçük Parça”adlı keman eserlerinin eğitsellik yönünden analiz etmek oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, eserin sağ ve sol el teknik kazanımları belirlenmiştir. Bu çalışma bilimsel bir araştırma olup, nitel veri teknikleri kullanılarak yazılmıştır. Bu çalışmanın evreni ve örneklemini Kara Karayev'in“6 Küçük Parça”adlı eseri oluşturur. Araştırmada kullanılan veriler, içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. ''6 Küçük Parça'' isimli eserlerin sol el teknik analizi sonucunda, eserin müzikal zenginliğini geliştirmek ve daha rahat parmak pozisyonu yapılabilmesi için birinci, ikinci, üçüncü dördüncü ve beşinci pozisyonlara farklı zamanlarda yer verildiği görülmüştür. Yapılan sağ el teknik analizi sonucunda ise eserde, Detaşe, Legato, Portato, Pizzicato ve Martele yay tekniklerine yer verildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
During the process of learning the violin, music instructors use various pieces, studies, and exercises to support students' technical and musical development. Studies and exercises contribute significantly to students' musical progress. The preferred pieces by instructors not only contribute to students' technical and musical development but also enhance their motivation to practice. Therefore, in violin education in Turkey, contemporary Turkish composers, who carry the cultural characteristics of Turkey, are also included. However, most of these pieces are not suitable for beginners in terms of technical level. Therefore, the works of important composers like Azerbaijan's Kara Karayev, known for their proximity to Turkish music culture, such as his“6 Short Pieces”, would be a suitable alternative for students at the beginner level. The aim of this study is to analyze Kara Karayev's violin compositions“6 Short Pieces”in terms of their educational aspects. In this regard, the technical gains for the right and left hand in the piece have been identified. This study is a scientific research and has been written using qualitative data techniques. The universe and sample of this study consist of Kara Karayev's composition“6 Short Pieces”. The data used in the research have been analyzed using content analysis. As a result of the left-hand technique analysis of the“6 Short Pieces”it is observed that the piece incorporates the first, second, third, fourth, and fifth positions at different times to enhance its musical richness and facilitate more comfortable finger positions. The analysis of the right-hand technique reveals the inclusion of Detaché, Legato, Portato, Pizzicato, and Martelé bowing techniques in the composition.