Pleth variability indeks ile sıvı açığı öngörülen hastalarda anestezi indüksiyonu ile oluşabilecek hipotansiyonu önlemede izotonik infüzyonunun etkisi
The effect of isotonic infusion on preventing hypotension that will occur with anesthesia induction in patients whose fluid deficit is predicted by pleth variability index
- Tez No: 808597
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÖZCENGİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Giriş: Cerrahi hastalar için preoperatif açlık, anestezik ajanlar ve pozitif basınçlı ventilasyon gibi çeşitli faktörlerin tümü, dolaşımdaki etkin kan hacminin azalmasına katkıda bulunur. Anestezi uygulanacak hastalar sıklıkla intravasküler volüm açığı ile başvururlar. Pleth variability indeks (PVİ), nabız oksimetresi dalga formu genliğindeki solunum varyasyonlarının otomatik ve sürekli olarak hesaplanmasını sağlayan yeni bir yöntemdir. Pleth variability indeksin sıvı duyarlılığını stroke volüm varyasyonu kadar doğru bir şekilde tahmin ettiği gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı PVİ ile intravasküler volüm açığı öngörülen hastalarda anestezi indüksiyonu ile oluşacak hipotansiyonu önlemede 500 ml izotonik %0,9 NaCl infüzyonunun etkilerini gözlemlemek. Metod: Prospektif, randomize, kontrollü olarak planlanan çalışmaya 18-80 yaş arası, ASA (American Society of Anesthesiologists) I-II, PVİ > %15 olan; genel anestezi, mekanik ventilasyon ve endotrakeal entübasyon gerektiren 260 hasta dahil edildi. İndüksiyon her iki grupta 2 mg/kg propofol, 0,6 mg/kg roküronyum ile sağlandı. Grup 1'e anestezi indüksiyonu öncesi ek medikal tedavi uygulanmaz iken Grup 2'ye 500 ml izotonik %0,9 NaCl 10 dakika infüzyon şeklinde uygulandı. Hastaların demografik verileri, preoperatif, indüksiyon sonrası 1, 2 ve 3. dakika PVİ, sistolik kan basıncı (SKB), diyastolik kan basıncı (DKB), ortalama arter basıncı (OAB), nabız ve saturasyon değerleri kaydedildi. Bulgular: Grup 1'de indüksiyon sonrası 3. dakikada hastaların % 38,4'ünde OAB
Özet (Çeviri)
İntroduction: Various factors such as preoperative fasting, anesthetic agents, and positive pressure ventilation for surgical patients all contribute to the reduction of effective circulating blood volume. Patients who will undergo anesthesia often present with an intravascular volume deficit. Pleth variability index (PVI) is a new method that provides automatic and continuous calculation of respiratory variations in pulse oximetry waveform amplitude. The Pleth variability index has been shown to predict fluid sensitivity as accurately as stroke volume variation. The aim of this study is to observe the effects of 500 ml isotonic %0,9 NaCl infusion in preventing hypotension that will occur with anesthesia induction in patients with predicted intravascular volume deficit with PVI. Method: A prospective, randomized, controlled study was conducted between the ages of 18-80, ASA (American Society of Anesthesiologists) I-II, PVI > 15%; 260 patients requiring general anesthesia, mechanical ventilation and endotracheal intubation were included. Induction was achieved with 2 mg/kg propofol and 0.6 mg/kg rocuronium in both groups. While no additional medical treatment was applied to Group 1 before induction of anesthesia, Group 2 was administered as 500 ml isotonic %0,9 NaCl infusion for 10 minutes. Demographic data of the patients, preoperative PVI, systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), mean arterial pressure (MAP), pulse and saturation values were recorded at 1, 2 and 3 minutes after induction. Results: In Group 1, MAP