Kanola tohumu ve yağının bileşimi ve kalitesi üzerine araştırma
Research on the oil composition and quality of rapeseed
  1. Tez No: 13004
  2. Yazar: AZİZ TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYTEN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi KANOLA TOHUMU VE YA?ININ BİLEŞİMİ VE KALİTESİ ÜZERİNE ARAŞTIRMA Aziz TEKİN Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ayten DO?AN 1990, Sayfa: 40 Jüri: Prof. Dr. Ayten DO?AN ProfoDr.Özer KOLSARICI Doç.Dr-.Attila AK GÜL Araştırma; kolza yağının ülkemizde yeni bir yenilebilir bitkisel yağ hammaddesi olarak kullanılabilirliği üzerinedir. Materyal olarak Adana ve Ankara Bölgeleri 'nden temin edilen ondört farklı kolza çeşidi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; kolza tohumlarında rutubet oranı %4. 57-5. 64, bin tane ağırlığı kurumaddede 2.51-6.18 g, ham selüloz yağsız kurumaddede %11. 54-18. 17, protein oranı kurumaddede %17. 16-25. 26 ve yağ oranı kuru maddede %33. 45-49. 50 arasındadır. Tohumlardan petrol eteri ekstraksiyonuyla elde edilen yağlarda ise, özgül ağırlık 0.915Ü-0.9265, kırılma indisi (n^0^) 1.4685-1.4721, serbest yağ asitleri %0. 22-0. 59, peroksit sayısı 3.11-8.24 MeO"/kg, iyot sayısı 102.0-115.1, sabunlaşma sayısı 178-185 ve sabunlaşmayan madde miktarı %0. 35-0. 71 arasında bulun muştur. Yağ asitleri kompozisyonunun araştırılması sonucun da, erüsik asit değeri %0.0-3.01 arasında bulunmuştur.IV Araştırma sonucuna göre, kullanılan kolza çeşitlerinde ertisik asit oranları, Dünya Sağlık örgütü (WHO)nün önerdiği %5 sınırının altında çıkmıştır. Bu özellikleriyle kolza yağı ülkemizde de yemeklik olarak kullanılabilir niteliktedir. ANAHTAR KELİMELER: Kolza tohumu, kolza yağı, bin tane ağırlığı, ham selüloz oranı, protein oranı, yağ oranı, özgül ağırlık, kırılma indisi, %serbest yağ asitleri, peroksit sayısı, iyot sayısı, sabunlaşma sayısı, sabunlaşmayan madde, yağ asitleri kompozisyonu, erüsik asit.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis RESEARCH ON THE OIL COMPOSITION AND QUALiTY OF RAPBSEED Aziz TEKİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Food Science and Technology Department Supervisor: Prof. Dr. Ayten DO?AN 1990, Page: 40 Jury: Prof. Dr. Ayten DO?AN Prof.Dr.Özer KOLSARICI Assoc. Prof. Dr.Attila AKGÜL In this research; the usability of canola oil was examined as a new vegetable oil source for Turkey. Fourteen different canola varieties obtained from Adana and Ankara regions, were used as the research material. According to the results; in rapeseeds, water ratio 4.57-5.64%, 1000 seed weight in dry matter 2.51-6. 18g, Crude fiber ratio in oil-free matter 11.54-18.17%, protein ratio in dry matter 17.16-25.26% and oil ratio in dry matter 33.45-49.50% were found. The relative density 0.9150-0.9250 refractive index (nD20 C) 1.4685-1.4721, free fatty acids 0.22-0.59%, peroxide value 3.11-8.24 Me02/kg, iodine value 102.0-115.1, saponification value 178-185 and unsaponifiable matter 0.35-0.71% were found in peth- roleum ether. extracted oil. At the end of the analysis of the fatty acid compositions, erucic acid ratio was found between 0.0-3.01%.vi In conclusion; erucic acid ratios of the examined canola varieties were below the 5% level proposed by World Health Organization (WHO). Canola oil with these properties could be used as an edible oil in Turkey. KEY WORDS: Rapeseed, rape oil, 1000 seed weight, crude fiber ratio, protein ratio, oil ratio, relative density, refractive index, % free fatty acids, peroxide value, iodine value, saponification value, unsaponifiable matter, fatty acid composition, erucic acid.