Bir vahşi yaşam belgeseli örneği: Güney Kutbu ve küresel ısınma belgeseli içerik ve biçim analizi
A wildlife documentary case: Analysis of the South Pole and global warming documentary content and form
- Tez No: 808609
- Danışmanlar: DOÇ. H KURTULUŞ ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Son yıllarda teorik ve uygulamalı olarak Türk belgesel sinemasına artan bir ilgi söz konusudur. Dünya belgesel sinema tarihi içinde köklü bir konumu olan vahşi yaşam belgeselciliği, Türk belgeselciliği içinde örnekleri az olan bir alt türdür. Bu tezin temel amacı Türkiye'de vahşi yaşam belgeselciliğinin durumunu analiz etmek ve Yunus Topal'ın yapıp yönettiği vahşi yaşam belgeseli olan“Güney Kutbu ve Küresel Isınma”(2019) belgeselini biçem ve içerik olarak analiz etmektir. Bu tezde literatür taramasıyla belgesel sinemacılığının alt türlerinden biri olan Türk Belgesel Sineması içinde vahşi yaşam belgeselciliğinin mevcut durumu değerlendirilerek aktarılmıştır. Bu tez çalışmasının yöntemi nitel ve betimsel analizdir. Araştırmacı tarafından görsel analiz yöntemiyle elde edilen notlar SPSS 23 programı aracılığı betimsel olarak biçem ve içerik olarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda; bu belgesel süresince kutupların öneminin sadece orada yaşayan hayvan popülasyonu açısından değil, tüm canlı yaşamı için önemli ve hayati olduğu, kutupların korunması gerekliliğinin ve küresel ısınmanın önüne geçilmesinin tüm ekosistem açısından gerekli olduğu görülmüştür. Belgeselin, vahşi yaşam belgeseli bağlamında konuları, ele alış biçimi, prodüksiyon süreçleri ve diğer belgesel türlerinden teknik olarak gösterdiği farklılıklara değinilmiştir. Ayrıca bundan sonra yapılacak çalışmalarda sadece teorik değil, uygulamaya dair çalışmalarında yapılması gerekliliği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been an increasing interest in Turkish documentary cinema, both theoretically and practically. Wildlife documentaries, which has a deep-rooted position in the history of world documentary cinema, is a sub-genre that has few examples in Turkish documentary filmmaking. The main purpose of this thesis is to analyze the situation of wildlife documentary in Turkey and to analyze the wildlife documentary“South Pole and Global Warming”(2019), which is produced and directed by Yunus Topal, in terms of style and content. In this thesis, the current situation of wildlife documentary in Turkish Documentary Cinema, which is one of the sub-genres of documentary filmmaking, has been evaluated and conveyed through literature review. The method of this thesis study is qualitative and descriptive analysis. The notes obtained by the researcher with the visual analysis method were analyzed descriptively in terms of style and content via the SPSS 23 program. In the results of working; During this documentary, it has been seen that the importance of the poles is important and vital not only for the animal population living there, but also for all living things, the necessity of protecting the poles and preventing global warming is necessary for the entire ecosystem. In the context of wildlife documentary, the subjects, the way of handling, the production processes and the technical differences that the documentary shows from other documentary genres are mentioned. In addition, it has been understood that in future studies, it is necessary to do not only theoretical but also practical studies.