Orijinal tasarlanan yenilikçi etkinliklerin kuvvet ve enerji ünitesinin öğretiminde öğrencilerin yenilikçi düşünme eğilimine etkisi ve sürece yönelik öğrenci görüşleri
The effect of originally designed innovative activities on students' innovative thinking tendencies in teaching force and energy unit and students' views on the process
  1. Tez No: 808610
  2. Yazar: SÜMERYA AKÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ GÜVEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 7. Sınıf“Kuvvet ve Enerji”ünitesinin öğretiminde orijinal tasarlanan yenilikçi etkinliklerle desteklenmiş araştırma sorgulamaya dayalı öğrenme yönteminin, öğrencilerin yenilikçi düşünme eğilimlerine etkisini araştırmaktır. Çalışmanın bir diğer amacı ise yenilikçi etkinliklerle ders işleyen deney grubu öğrencilerinin sürece yönelik görüşlerini belirlemektir. Araştırmanın amacına yönelik verileri elde etmek için nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Van İli İpekyolu İlçesi'nde bulunan bir ortaokulun 7. sınıfında öğrenim gören toplam 37 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada yansız atama yöntemi ile (kura ile) deney ve kontrol grupları belirlenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak,“Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Yenilikçi Düşünme Eğilimi Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen kelime ilişkilendirme testi ile yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Uygulama sürecine geçmeden önce ölçek deney ve kontrol grubuna ön test olarak uygulanmıştır. Araştırmanın deney grubunu (N= 19) orijinal tasarlanan yenilikçi etkinliklerle öğretim yapılan grup, kontrol grubunu (N= 18) ise araştırma sorgulamaya yöntemiyle öğretim yapılan grup oluşturmuştur. Bu araştırmanın uygulama süreci Kuvvet ve Enerji Ünite 'sinin işlendiği haftalar süresince devam ettirilmiştir. Uygulama sonrasında“Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Yenilikçi Düşünme Eğilimi Ölçeği”her iki gruba da son test olarak uygulanmıştır. Sadece deney grubuna kelime ilişkilendirme testi ve görüşme soruları uygulanmıştır. Nicel veriler SPSS28 istatistik analiz programından yararlanılmıştır. Farklı gruplarda yer alan öğrencilerin ön ve son test puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığının olup olmadığının araştırılmasında bağımsız gruplar t-testi kullanılmıştır. Yapılan tüm analizlerde anlamlılık düzeyi .05 kabul edilmiştir. Nitel verilerin çözümlenmesinde içerik analizi yöntemi seçilmiş ve veriler HyperRESEARCH nitel analiz programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları incelendiğinde deney ve kontrol grubunda yer alan öğrencilerinin uygulama sonrasında“Yenilikçi Düşünme Eğilimi Ölçeği”puanları arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Deney grubu öğrencilerine uygulanan kelime ilişkilendirme testinde, öğrencilerden yenilikçilik denilince akla gelen ilk beş kelimeyi yazmaları istenmiştir. Öğrencilerin verdikleri cevaplar incelendiğinde en çok tekrar edilen kelimelerin tasarlama (f=5), üretme (f=3), uçak (f=3) olduğuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin kendilerine yöneltilen görüşme sorularına verdikleri yanıtlar incelendiğinde, görüşlerin birkaç noktada birleştiği görülmektedir. İlk soruya öğrenciler yenilikçi bireyleri; meraklı, iyi niyetli, dikkatli, saygılı, sabırlı, özgüvenli, zeki, düşünen, tasarlama becerisine sahip olan ve eleştiren, aklını kullanan, özenli, etkileyici fikirler bulan ve akla yatkın fikirler öne süren kişiler olarak tanımlamışlardır. İkinci soruda da öğrenciler, Kuvvet ve Hareket ünitesinde yenilikçi etkinlikler kullanılmasının öğrenmeyi kolaylaştırma, konuyu daha iyi anlama, düşünmeyi sağlama, kalıcı öğrenme sağlama, zihinde canlandırmayı sağlama gibi etkileri olduğunu dile getirmiştir. Üçüncü soruda öğrenciler yenilikçi etkinliklerin avantajlarını sıralarken, dersi öğrenmeyi sağladığını, bilgileri günlük hayatta kullanma imkânı verdiğini, derse yönelik motivasyonu arttırdığını, düşünme ve iletişim becerisini geliştirdiğini ve yaratıcılığı arttırdığını dile getirirken dezavantaj olarak ise; uygulanmasının zor olduğunu, fikir bulmada zorlandıklarını ve uygulama sürecinin grup içi sorunlara sebep olduğunu söylemiştir. Son soruda öğrenciler tüm uygulama sürecini değerlendirirken olumlu olarak, çoğunlukla tasarım yapmaya çalışma ve bilgileri günlük hayatta uygulama kısmının iyi olduğunu, süreçte eğlenceli zaman geçirdiklerini, işbirlikli çalıştıklarını ve fikir üretmeye çalıştıklarını dile getirirken, olumsuz olarak ise özellikle fikir bulmakta zorlandıklarını sıkça tekrarlamışlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of an inquiry-based learning method supported by innovative activities on students' innovative thinking tendencies in teaching the 7th grade“Force and Energy”unit. Another aim of the study is to determine the opinions of the experimental group of students who were taught innovative activities about the process. In order to obtain the data for the purpose of the study, an explanatory design, which is one of the mixed research methods in which quantitative and qualitative research methods are used together, was used. The study group for the research consisted of a total of 37 students studying in the 7th grade at a secondary school in pekyolu District of Van Province in the fall semester of the 2021-2022 academic year. Experimental and control groups were determined by the random assignment method (by lottery).“Innovative Thinking Tendency Scale for Secondary School Students”, a word association test developed by the researcher, and semi-structured interview questions were used as data collection tools. Before the implementation process, the scale was applied to the experimental and control groups as a pre-test. The experimental group (N= 19) was the group that was taught with originally designed innovative activities, and the control group (N= 18) was the group that was taught with the inquiry method. The implementation process of this research was continued during the weeks in which the Force and Energy Unit was taught. After the application, the“Innovative Thinking Tendency Scale for Secondary School Students”was applied to both groups as a post-test. Only word association tests and interview questions were applied to the experimental group. Quantitative data were analyzed using the SPSS 28 statistical analysis program. An independent sample t-test was used to investigate whether there was a statistically significant difference between the pre- and post-test mean scores of the students in different groups. The significance level of.05 was accepted in all analyses. The content analysis method was chosen to analyze the qualitative data, and the data were analyzed with the HyperRESEARCH qualitative analysis program. When the results of the analysis were examined, it was concluded that there was a statistically significant difference between the“Innovative Thinking Disposition Scale”scores of the students in the experimental and control groups in favor of the experimental group. In the word association test applied to the experimental group students, students were asked to write the first five words that come to mind when innovation is mentioned. When the answers given by the students were analyzed, it was found that the most repeated words were designing (f=5), producing (f=3), and airplane (f=3). When the answers given by the students to the interview questions directed to them are analyzed, it is seen that their opinions converge at several points. In the first question, students defined innovative individuals as curious, well-intentioned, careful, respectful, patient, self-confident, intelligent, thinking, having the ability to design and criticize, using their minds, attentive, finding impressive ideas, and putting forward plausible ideas. In the second question, students stated that the use of innovative activities in the Force and Motion unit had effects such as facilitating learning, understanding the subject better, enabling thinking, providing permanent learning, and enabling visualization. In the third question, while listing the advantages of innovative activities, the students stated that they enabled them to learn the lesson, gave them the opportunity to use the information in daily life, increased motivation for the lesson, improved thinking and communication skills, and increased creativity. As for the disadvantages, they said that they were difficult to implement, they had difficulty finding ideas, and the implementation process caused problems within the group. In the last question, while evaluating the whole implementation process, the students stated positively that they mostly tried to design and apply the information in daily life, that they had fun in the process that they worked collaboratively and tried to generate ideas, and negatively, they frequently repeated that they had difficulty finding ideas.