Erken evre diyabetes mellitus hastaları ile sağlıklı bireylerde gözyaşı mediyatörlerinin, gözyaşı fonksiyonlarının ve korneanın yapısal parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of tear mediators, tear functions and structural parameters of the cornea in EARLY stage diabetes mellitus patients and normal individual
- Tez No: 808618
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KOCABEYOĞLU, DOÇ. DR. ÖZLEM DİKMETAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Erken Evre Diyabetes Mellitus Hastaları ile Sağlıklı Bireylerde Gözyaşı Mediyatörlerinin, Gözyaşı Fonksiyonlarının ve Korneanın Yapısal Parametrelerinin Karşılaştırılması, Ankara 2023. Bu çalışmanın amacı; Sistemik komplikasyon gelişmemiş erken evre tip 2 diyabetes mellitus (DM) hastalarının oküler yüzey parametreleri, gözyaşı mediyatörleri ve korneanın yapısal parametrelerinin değerlendirilmesi, ve sonuçların sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla kliniğimize başvurmuş, son 5 yıl içinde tip 2 DM tanısı almış, herhangi bir sistemik komplikasyon geliştirmemiş, oküler yüzey şikayeti olmayan 23 hasta ile sağlıklı 22 kişi kontrol grubu olarak değerlendirildi. Oküler yüzey ve gözyaşı fonksiyonları; OSDI (Oküler yüzey hastalık indeksi) anketi, flöresein ile oküler yüzey boyanması, Schirmer testi, in vivo konfokal mikroskopi (İVKM) ölçümleri ve Cochet-Bonnet ile kornea hassasiyet ölçümleri ile değerlendirildi. Hastaların gözyaşlarında IL-1β, IL-10, IL-13, IL-6, IL-12, IL-15, IL-17A, IL- 5, IFN-α, IFN-γ, IL-1RA, TNF-α, IL-2, IL-2R, IL-7, IL-8, RANTES, Eotaksin, IP-10, MIP-1α, MCP-1, MIG düzeyleri Luminex ile, gözyaşlarında Substans P (SP) düzeyi ise ELISA ile çalışıldı. Yaş ve cinsiyet açısından hasta grubu ile kontrol grubu benzerdi. Flöresein ile korneal boyanma, OSDI anket skoru ve schirmer testi açısından iki grup arasında anlamlı farklılık saptanmadı. İVKM ölçümlerinde sinir tortuozitesi DM grubunda anlamlı olarak artmış bulundu (p=0,015). Korneal hassasiyet ölçümlerinde gruplar arasında anlamlı farklılık izlenmedi. Gözyaşı SP düzeyi DM grubunda anlamlı olarak düşük saptandı (p=0,05). Gözyaşında, IL-6 ve IL-8 düzeyi hasta grubunda anlamlı olarak yüksek bulundu (sırasıyla p=0,002 ve p=0,01). Gözyaşı SP düzeyi ile İVKM ölçümlerinden uzun sinir lifi (p=0,00) ve total sinir lifi (p=0,00) arasında güçlü pozitif korelasyon görüldü. Sonuç olarak, DM hastalığının kornea sinir lifi yoğunluğu, gözyaşı SP ve gözyaşı inflamatuar sitokin düzeyi üzerine etkisi olduğu görülmüştür. DM hastalığına ait en yaygın sistemik mikrovasküler komplikasyonlardan olan periferik nöropatinin henüz gelişmemiş olduğu hastalarda dahi kornea sinirlerinin etkilendiği ve gözyaşı SP düzeyinin azaldığı görüldü. Ayrıca hastalar asemptomatik olsa bile oküler yüzeylerinde inflamasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Comparison of Tear Mediators, Tear Functions and Structural Parameters of the Cornea in Early Stage Diabetes Mellitus Patients and Normal Individual, Ankara 2023. The aim of this study is to evaluate the ocular surface parameters, the levels of tear inflammatory mediators and corneal structural parameters of early stage type 2 diabetes mellitus (DM) patients without any systemic complications, and to compare of these results with healthy control subjects. 23 patients with type 2 DM who diagnosed in the last 5 years and had no history of any systemic complications, 22 patients who had no history of any ocular disease except refractive errors were enrolled in this study. Ocular surface and tear functions were evaluated with; OSDI (Ocular surface disease index) questionnaire, Fluorescein staining of the ocular surface, Schirmer test, in vivo confocal microscopic (IVCM) parameters and corneal sensitivity measurements using Cochet-Bonnet. IL-1β, IL-10, IL-13, IL-6, IL-12, IL-15, IL-17A, IL- 5, IFN-α, IFN-γ, IL-1RA, TNF-α, IL-2, IL-2R, IL-7, IL-8, RANTES, Eotaksin, IP-10, MIP-1α, MCP-1, MIG levels in tears were examined with Luminex and SP levels in tears were measured with ELISA. Groups were similar in terms of age and gender. The difference of fluorescein staining, Schirmer test and OSDI score were not significant between groups. Nerve tortuosity was found to be significantly increased in DM group compared to healthy subjects. Corneal sensitivity measurements were not significantly different between two groups. In DM group, tear SP levels was lower than control group (p=0,05). In DM group, tear IL-6 and IL-8 levels were higher than control group (respectively p=0,002 and p=0,01). There was a strong positive correlation between tear SP level and long nerve fiber (p=0,00), also between tear SP level and total nerve fiber (p=0,00). In conclusion; DM effects corneal nerve fiber density, tear SP levels and tear inflammatory cytokines. Corneal nerves were found to be effected and tear SP levels were decreased even in patients in whom without peripheral neuropathy, which is the most common systemic microvascular complications of DM. In addition, even if the patients were asymptomatic, inflammation was present on the ocular surface.