Mesane kanseri tanısı olan hastalarda pioglitazon kullanım öyküsünün değerlendirilmesi
Evaluation of pioglitazone use history in patients diagnosis of bladder cancer
  1. Tez No: 939915
  2. Yazar: HİCRET CİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜLMEZ, PROF. DR. TURGAY TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Pioglitazon, kardiyometabolik faydaları nedeniyle tip 2 Diabetes Mellitus tedavisinde yaygın olarak kullanılan tiazolidindion grubu bir ajan olup, insülin duyarlılığını artırıcı etkisiyle bilinmektedir. Pioglitazon kullanımının mesane kanseri ile olası ilişkisi literatürde tartışmalıdır. Bu çalışmada pioglitazon kullanımı ile mesane kanseri gelişimi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 2014-2024 yılları arasında mesane kanseri tanısı almış toplam 943 hastaya ait tıbbi kayıtların retrospektif analizine dayanmaktadır. Mesane kanseri tanısı alan bireyler; demografik özellikleri, sigara öyküsü, diyabet varlığı ve tedavi yaklaşımları, tümör evresi, derecesi, boyutu, lezyon sayısı, karsinoma in situ varlığı, intravezikal tedavi yaklaşımları, nüks-progresyon durumları ve süreleri, total takip süreleri ve sağ kalım gibi çok yönlü parametrelerle kapsamlı şekilde değerlendirilmiştir. Mesane kanseri ve pioglitazon kullanımı arasındaki ilişkinin yıllara göre olan değişimini değerlendirebilmek amacıyla, hastalar tanı aldıkları yıllara göre 2014-2019 (n=417) ve 2020-2024 (n=526) olmak üzere iki gruba ayrıldı. İki grup klinik ve patolojik özellikleri açısından ayrıntılı şekilde karşılaştırıldı. Hastaların yıllara göre diyabet ve pioglitazon kullanım oranlarındaki değişimleri analiz edildi. Literatürde pioglitazonun kanser ile ilişkili yan etkilerinin gözlenebilmesi için tanı öncesinde 2 yıl ve üzeri ilaç kullanım öyküsünün olmasıyla ilgili çalışmalar olması nedenli çalışma grubumuzdan tanı öncesi 2 yıl ve üzeri pioglitazon kullanan bireyler (n=51) ve pioglitazon kullanmayan bireyler (n=873) iki alt grup altında toplanarak klinik ve patolojik özellikleri açısından karşılaştırıldı. Analiz sonuçlarını daha sağlıklı değerlendirebilmek amacıyla karşılaştırmaya iki yıldan az pioglitazon kullanımı bulunan bireyler (n=18) dahil edilmemiştir. Tüm istatistiksel analizler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) versiyon 20,0 yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Her iki grup karşılaştırmasında normal dağılım gösteren sürekli değişkenler için t testi, kategorik değişkenler için ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
BSTRACT Aim: Pioglitazone, a member of the thiazolidinedione class, is widely used in the treatment of type 2 Diabetes Mellitus due to its cardiometabolic benefits and is known for its insulin-sensitizing effects. However, the potential association between pioglitazone use and bladder cancer remains controversial in the literature. This study aimed to evaluate the relationship between pioglitazone use and the development of bladder cancer. Materials and Methods: This retrospective study was based on the analysis of medical records of a total of 943 patients diagnosed with bladder cancer between 2014 and 2024. Patients were comprehensively evaluated using multiple parameters, including demographic features, smoking history, presence of diabetes and treatment approaches, tumor stage, grade, size, lesion count, presence of carcinoma in situ, intravesical treatment approaches, recurrence and progression status and durations, total follow-up time, and survival. To assess the temporal changes in the association between bladder cancer and pioglitazone use, patients were divided into two groups based on their year of diagnosis: 2014–2019 (n=417) and 2020–2024 (n=526). These two groups were compared in detail in terms of clinical and pathological characteristics. Changes in diabetes prevalence and pioglitazone use rates over time were also analyzed. Based on previous studies suggesting that cancer-related side effects of pioglitazone may become evident after at least two years of use, patients with a history of pioglitazone use for ≥2 years before diagnosis (n=51) and those with no history of use (n=873) were grouped and compared in terms of clinical and pathological features. Patients who had used pioglitazone for less than 2 years (n=18) were excluded from this comparison to ensure more accurate analysis. All statistical analyses were performed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 20.0. For the comparison between groups, the t-test was used for continuous variables with normal distribution, and the chi-square test was used for categorical variables. A p-value of