Eşi cezaevinde olan kadınlarda sosyal desteğin sorgulanması, ruhsal hastalık riskinin ve yaşam kalitesinin belirlenmesi
Questioning social support, determining the risk of mental illness and quality of life in women whose husbands are in prison
- Tez No: 808623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Cezaevi süreci, sadece hapis cezası verilen bireyi değil ailesini de yakından etkilemektedir. Yakınları cezaevinde olan kişiler, biyolojik, ruhsal ve sosyal olmak üzere birçok sorun yaşamaktadırlar. Bu sorunları en yakıcı haliyle yaşamak zorunda kalanlar, eşleri cezaevinde olan kadınlardır. Aile hekimleri hastalarını tüm yaşamları boyunca izleyerek ihtiyaç duyulan sağlık hizmetlerini sunmakla yükümlüdürler. Bu araştırmada geçerli ve güvenilir ölçeklerle birinci basamağa başvuran eşi cezaevinde olan kadınlarda sosyal destek düzeyini, ruhsal hastalık riskini ve yaşam kalitesi düzeyini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte olan bu araştırma 01.01.2023-31.03.2023 tarihleri arasında Barbaros ve Yenibey 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezleri nüfusuna kayıtlı eşi cezaevinde olan 73,eşi cezaevinde olmayan 73 olmak üzere toplam 146 evli kadın katılımcı ile yüz yüze görüşme şeklinde yürütüldü. Araştırmamızda katılımcılara yapılandırılmış anket formu ile sosyodemografik veriler, eşleriyle ilgili ve cezaevi süreci sonrası yaşam deneyimleri ilgili sorular soruldu. Ayrıca katılımcılara ÇBASDÖ, HAD ve WHOQOL Bref-TR ölçekleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The prison process closely affects not only the individual sentenced to prison, but also his family. People whose relatives are in prison experience many problems such as biological, mental and social. Those who have to experience these problems in their most painful form are women whose husbands are in prison. Family physicians are responsible for providing needed health services by monitoring their patients throughout their lives. In this study, we aimed to evaluate the level of social support , risk of mental illness and quality of life in women whose spouses are in prison who applied to primary care with valid and reliable scales. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted between 01.01.2023 and 31.03.2023 in the form of face-to-face interviews with a total of 146 married female participants, 73 of whom were in prison and 73 of whom were not in prison, registered to the population of Barbaros and Yenibey Family Health Centers No. . In our study, the participants were asked questions about sociodemographic data, their spouses and their life experiences after the prison process, with a structured questionnaire. In addition, MSPSS, HAD and WHOQOL Bref-TR scales were applied to the participants.