Performance of the sustainable single jersey fabrics from recycled polyester and acrylic fibers core-spun yarns
- Tez No: 808628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLEYHA DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tekstil sektöründe değişen moda ile beraber her yıl yüklü oranlarda tekstil ürünlerine üretim yapıldığı bilinmektedir. Üretimin fazla olduğu bu sektörde üretim arttıkça hammadde tüketimi, enerji tüketimi, su tüketimi ve bunun gibi doğal kaynakların tüketiminin de doğru orantılı olarak arttığı gözlemlenebilmektedir. Tekstil ürünleri üretilirken her aşamada telefler oluşmaktadır ve bu oluşan teleflerin tekrar kullanılabilmesi geri dönüşüm adı altında sürdürülebilirliğe katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda geri dönüşüm elyaf üretmenin ve ürünlerin içeriğinde geri dönüşüm elyaf bulundurmanın tekstil sektörü için önemi oldukça büyüktür. Sentetik elyaflar arasında bulunan akriliğin müşteri kitlesi oldukça fazladır, özellikle kış aylarında yün lifine benzerliğinden dolayı oldukça talep görmektedir. Sentetik elyaflara başka bir örnek olarak polyester elyafı da sergilediği özelliklerden dolayı akrilik gibi tercih edilen sentetik elyaflar arasında gelmektedir. Her iki sentetik elyaf çeşidinin de geri dönüştürülmesi ve üretim hattına tekrar dahil edilebilmesi oldukça önem arz etmektedir. Çalışmada sürdürülebilirliğin önemini vurgulamak ve geri dönüşüm elyafların sağlayacağı katkının vurgulanması hedeflenmektedir. Bu çalışmada özlü iplikler üzerinde geri dönüşüm elyafların ve konvansiyonel elyafların farklı kombinasyonlarıyla 7,5 Nm numuneler elde edilmiş, bu numuneler örme kumaşa dönüştürülmüş ve ürünlerde kullanılan geri dönüşüm lif oranının numunelerin kalitesine olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that with the changing fashion in the textile sector, textile products are produced in large proportions every year. In this sector where production is high, it can be observed that as production increases, raw material consumption, energy consumption, water consumption and the consumption of natural resources such as these increase in direct proportion. While textile products are produced, wastes are formed at every stage, and the reuse of these wastes contributes to sustainability under the name of recycling. In this context, it is very important for the textile industry to produce recycled fiber and to include recycled fiber in the content of the products. The customer base of acrylic, which is among the synthetic fibers, is quite high, it is in high demand especially in winter months due to its similarity to wool fiber. As another example of synthetic fibers, polyester fiber is among the preferred synthetic fibers such as acrylic due to the properties it exhibits. It is very important to recycle both synthetic fiber types and reintroduce them into the production line. In the study, it is aimed to emphasize the importance of sustainability and to emphasize the contribution of recycled fibers. In this study, 7.5 Nm samples were obtained with different combinations of recycled fibers and conventional fibers on core yarns, these samples were converted into knitted fabrics and the effects of the recycled fiber ratio used in the products on the quality of the samples were investigated.