Okul psikolojik danışmanlarının kullandıkları etik karar verme modellerine göre etik kararlarının incelenmesi
Examining the ethical decisions of school psychological counselors according to the ethical decision making models used
  1. Tez No: 808629
  2. Yazar: ESİN MATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASLAN MUCUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul psikolojik danışmanlarının etik ikilem yaşadıklarında bir karar verme modeli kullanmalarının etik karar vermeleri üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Yasalar, mesleki etik ilkeler ya da sosyal ortam gibi bazı durumlar psikolojik danışmanın etik ikilem yaşamasına sebep olmaktadır. Okulda çalışan psikolojik danışmanların etik ikilem yaşadıklarında problem çözme basamaklarını içeren sistematik bir karar verme modeli kullanmalarının etik karar vermelerini kolaylaştırdığı belirtilmektedir. Araştırma Ankara, Kırıkkale ve Çorum illerinde çalışan 122 okul psikolojik danışmanı üzerinde yapılmıştır. Araştırmada Etik Durum Anketi ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Ölçme aracında yer alan dört boyut“ilkeli”,“sonuç odaklı”,“dengeli”ve“savunulabilir”dir. Bu dört boyut iki değerlendirici tarafından puanlanmıştır. Puanlayıcılar arası güvenirliğin belirlenmesinde Spearman Rho Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of using a decision-making model when experiencing ethical dilemmas on the ethical decision-making of school counselors. Laws, professional ethical principles, or social situations can cause psychological counselors to experience ethical dilemmas. It is stated that when school counselors experience ethical dilemmas, using a systematic decision-making model that includes problem-solving steps facilitates their ethical decision-making. The research was conducted on 122 school counselors working in Ankara, Kırıkkale, and Çorum provinces. The Ethical Situation Questionnaire and Personal Information Form were used in the study. The four dimensions included in the measurement tool are“integrity,”“outcome-oriented,”“balanced,”and“defensible.”These four dimensions were scored by two evaluators. Spearman's Rho Correlation Coefficient was used to determine inter-rater reliability.