Farklı eğe sistemlerinin etkinliklerinin mikro-CT ile incelenmesi
Investigation of the efficiency of different file systems with micro-CT
  1. Tez No: 808627
  2. Yazar: ALPCAN GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BULEM ÜREYEN KAYA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı WaveOne Gold (Dentsply Sirona, Ballaigues, İsviçre), TruNatomy (Dentsply Sirona, Ballaigues, İsviçre), R-Motion (FKG, La Chaux-de-Fonds, İsviçre) eğe sistemlerinin kök kanal şekillendirme yeteneklerinin çekilmiş insan dişleri üzerinde Micro-BT ile incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada kanal eğimi 10°-20° olan 18 adet çekilmiş insan mandibular molar dişleri kullanılmıştır. Dişlerden KIBT görüntüleri elde edilip rastgele gruplara ayrılmıştır. Geleneksel kavite tasarımı ile giriş kavitesi açılan dişlerin mezial kanallarında ISO #10 K-tipi el eğesi ile çalışma boyu belirlenmiştir. ISO #15 K tipi el eğesi rehber yol oluşturulmuştur. Daha sonra 1. grup WaveOne Gold, 2. grup R-Motion, 3. grup ise TruNatomy eğesi ile şekillendirilmiştir. Kök kanalları şekillendirme öncesi ve sonrası Mikro-BT ile tarandı ve apikal foramenden 1, 2, 3, 5 ve 7 mm'lik aksiyal kesitler ile apikal transportasyon ve merkezde kalma yeteneğindeki değişiklikler değerlendirildi. Bulgular: Kök kanal hacim, yüzey alanı ve şekillendirilmeyen yüzey alanı parametrelerinde gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Apikal transportasyon ve merkezde kalma yeteneklerinde gruplar arasında hiçbir seviyede anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuçlar: WaveOne Gold, TruNatomy, R-Motion tek eğe sistemleri mandibular molar dişlerin mezial kök kanallarında benzer şekillendirme yapmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to evaluate the root canal shaping abilities of WaveOne Gold (Dentsply Sirona, Ballaigues, İsviçre), TruNatomy (Dentsply Sirona, Ballaigues, İsviçre), R-Motion (FKG, La Chaux-de-Fonds, İsviçre) file systems on extracted human teeth with Mikro-BT. Materials and Methods: In this study, 18 extracted human mandibular molar teeth with canal inclination of 10°-20° were used. CBCT images were obtained from the teeth and randomly divided into groups. Working length was determined with ISO #10 K-type hand file in the mesial canals of teeth whose access cavity was opened with traditional cavity design. ISO #15 K type hand file guide path is formed. Then, the first group was shaped with WaveOne Gold, the second group R-Motion, and the third group TruNatomy file. Root canals were scanned with mikro-BT before and after shaping, and changes in apical transport and centricity were evaluated with axial sections of 1, 2, 3, 5 and 7 mm from the apical foramen. Results: There was no significant difference between the groups in root canal volume, surface area and unformed surface area parameters. There was no significant difference at any level between the groups in apical transportation and centering ability. Conclusion: WaveOne Gold, TruNatomy, R-Motion single file systems produced similar shaping in the mesial root canals of mandibular molars.