Birinci Dünya Savaşı öncesi uluslararası savaş hukukunun oluşumu
The formation of international law of war before the Fırst World War
  1. Tez No: 808650
  2. Yazar: SÜMEYYE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
19. yüzyılın ikinci yarısına kadar savaşın sınırlandırılmasına ilişkin tartışmalar hiçbir bağlayıcılığı olmayan haklı savaş doktrininde görüşülmüştür. Doktrin; kuvvete başvurmanın ne zaman haklı olabileceği, haklı bir savaşın nasıl sürdürülebileceği konuları üzerinde durmuştur. 19. yüzyılın ikinci yarısına gelindiğinde ise silahlanmanın artması uluslararası savaş hukukunun motivasyonunu oluşturmuş, devletler artık bu konularda adımlar atmaya başlamıştır. Savaş yasaklanamasa da yıkıcılığını azaltmak hedeflenmiştir. Bu oluşum ilk ayağını 1856 Paris Bildirgesi ile almıştır. Devamında ise; 1863 Lieber Yasası, 1864 Cenevre Sözleşmesi, 1868 Petersburg Bildirgesi, 1874 Brüksel Konferansı, 1899 I. Lahey Konferansı, 1907 II. Lahey Konferansı peş peşe gelmiş, I. Dünya Savaşı öncesi modern uluslararası savaş hukukunu oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Until the second half of the 19th century, debates on the limitation of war were discussed under the doctrine of just war, which was not binding. The doctrine emphasised when resort to force could be justified and how a just war could be waged. By the second half of the 19th century, the increase in armament constituted the motivation for the international law of war, and states started to take steps on these issues. Although war could not be banned, it was aimed to reduce its destructiveness. This formation took its first step with the Paris Declaration of 1856. Subsequently, the Lieber Law of 1863, the Geneva Convention of 1864, the Petersburg Declaration of 1868, the Brussels Conference of 1874, the Hague Conference I of 1899, and the Hague Conference II of 1907 came one after the other, forming the modern international law of war before World War I.