Gastroenteropankreatik nöroendokrin tümörlerin klinikopatolojik özellikleri ve ki-67 skorlamasında ekran-görüntüsü yönteminin renkli-çıktı yöntemi ile karşılaştırılması
The clinicopathological features of gastroenteropancreatic neuroendocrine tumors and the comparison of the manual-image and print-out techniques in ki-67 scoring
  1. Tez No: 487260
  2. Yazar: FATİH MERT DOĞUKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜVEDDET BANU YILMAZ ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
AMAÇ: Nöroendokrin tümörlerin (NET) sınıflandırılması tümör derecesine göre yapılmakta olup, mitotik indeksle birlikte Ki-67 bu noktada belirleyicidir. O yüzden Ki-67 skorunun doğru hesaplanması, hastanın doğru sınıflandırılabilmesi adına çok önemlidir. Göz ile yuvarlama, mikroskoptan göz ile tek tek sayım, otomatize bilgisayar sistemleri ile sayım ve renkli çıktı ile sayım gibi farklı skorlama yöntemleri mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, hem NET'lerin klinikopatolojik özelliklerini incelemek hem de Ki-67 skorlamasında kullanılabilecek yeni bir teknik olarak ekran görüntüsü tekniğinin son dönemde en çok kabul gören renkli çıktı tekniğiyle uyumluluğunu göstermektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda, Ocak 2005 ile Temmuz 2017 tarihleri arasında tanı alan, gastroenteropankreatik yerleşimli, 110 NET, 9 nöroendokrin karsinom (NEK) ve 1 goblet hücreli karsinoid (GHK) olmak üzere toplam 120 tümör değerlendirildi. Olguların klinikopatolojik özellikleri incelendikten sonra polipektomi veya rezeksiyon materyali bulunan 37 NET olgusu seçildi. Ki-67 lamlarındaki“hot spot”alan belirlendikten sonra renkli çıktı için alanın tamamını ve 1/9'unu; ekran görüntüsü için alanın tamamını, 1/4'ünü, 1/6'sını, 1/9'unu ve 1/12'sini saymayı ön gören toplam 7 farklı yöntem ile Ki-67 skorları ayrı ayrı hesaplandı. BULGULAR: Olguların %54'ü erkek, %46'sı kadın olup yaş ortalaması 49,5'ti. %51,8'i mide, %22,7'si apendiks, %9,1'i ince barsak, %5,5'i rektum, %5,5'i pankreas, %2,7'si kolon yerleşimliydi. Tümör (T) evresi açısından NEK'lerin %83,3'ü pT3, NET'lerin %71,8'i ise pT1 tümörlerden oluşmaktaydı. Ki-67 skorlama yöntemlerinin karşılaştırılmasında 0,951 ile 0,999 arasında değişen sınıf içi korelasyon katsayıları bulundu. Bland-Altman analizlerinde ekran-görüntüsü-tüm ile renkli-çıktı-tüm ve ekran-görüntüsü-1/9 ile renkli-çıktı-1/9 yöntemleri arasında mükemmele yakın uyum görüldü. Diğer yöntemlerin de birbirleriyle uyumu yeterli olmakla birlikte sayım yapılan alan daraldıkça uyum derecesinde bir azalma gözlenmekteydi. Ayrıca alan daraldıkça ortalama işlem süresi 373,7'den 41,7 saniyeye kadar azaldı. SONUÇ: Çalışmamız, Ki-67 skorlamasında kullanılan ekran görüntüsü ve renkli çıktı yöntemleri ile uyumlu sonuçlar elde edildiğini göstermektedir. Ancak ek çalışmalar ile yöntemin geçerliliğinin kanıtlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: Neuroendocrine tumors (NETs) are classified according to the tumor grade. Ki- 67 score and mitotic count are the two determinants to define the grade. Therefore, the Ki-67 scoring becomes very important in classifying the patients accurately. Eyeballing, eye-counting of cells through the microscope, automated counting and manual counting of printed image are the four major scoring methods in use. The aim of the study is both to analyse the clinicopathologic features of the NETs and to show the agreement between the monitor-image and the printed-image techniques for the manual Ki-67 scoring. MATERIALS AND METHODS: In our study, 120 gastroenteropancreatic neuroendocrine neoplasms diagnosed between January 2005 and July 2017 are analyzed. The distribution of the tumors is 110 NETs, 9 neuroendocrine carcinomas (NEC) and 1 goblet cell carcinoid (GCC). After the clinicopathologic features of the cases were examined, 37 NET cases with either polypectomy or resection material were selected. The hot spots on Ki-67 slides are detected to calculate the Ki-67 scores in 7 different scoring methods. The performed methods are the printed-image counts with the whole-image and 1/9-image counting techniques and the monitor-image counts with the whole-image, 1/4, 1/6, 1/9 and 1/12-image counting techniques. RESULTS: The percentages of males and females were 54% and 46% respectively. The average age was 49,5. The tumors were distributed according to the orginating organs as 51,8% stomach, 22,7% appendix, 9,1% small intestine, 5,5% rectum, 5,5% pancreas and 2,7% colon. 83,3% of NECs had a pathological tumor (T) stage of pT3, whereas 71,8% of NETs were pT1 tumors yet. In the comparison of Ki-67 scoring methods, intraclass correlation coefficients ranging from 0,951 to 0,999 were found. The Bland-Altman analysis showed near-perfect agreement between the wholemonitor- image and the whole-printed-image techniques as well as between the 1/9- monitor-image and the 1/9-printed-image methods. The agreements among the other methods were sufficient too, but there was a relative decrease in the level of agreement as the area of counting got smaller. Similarly, the average transaction time decreased from 373,7 to 41,7 seconds.