Müzik öğretmenlerinin iş tatmini ve örgütsel bağlılığı arasındaki ilişki: İç Anadolu Bölgesi örneği
The relationship between music teachers' job satisfaction and organizational commitment
- Tez No: 808658
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN TURHAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Toplumların gelişimi bireylerin eğitim düzeylerinin yükseltilmesi ile mümkün kılınabilir. Nitelikli eğitim için ise mutlu, yüksek motivasyon ile çalışan öğretmenlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araştırmada, müzik öğretmenlerinin iş tatmini ile örgütsel bağlılığı arasındaki ilişkiyi ve çeşitli değişkenler ile etkileşim durumlarını tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmada genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, İç Anadolu Bölgesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kamu ve özel okulların farklı kademelerinde çalışan müzik öğretmenleri oluştururken, örneklemi ana kütleyi oluşturan bireylere gönderilen formları dolduran ve ölçeklere cevap veren (n=357) kişi oluşturmuştur. Araştırma verileri kişisel bilgiler formu, İş Tatmini Ölçeği (Şeşen ve Basım, 2010) ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği (Şeşen, 2010) ile toplanmıştır. Müzik öğretmenlerinin iş tatmini ile örgütsel bağlılık düzeylerinin demografik değişkenler bağlamında farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla bağımsız t testi ve tek faktörlü varyans analizi, değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla ise korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda müzik öğretmenlerinin iş tatmini düzeylerinin cinsiyet, medeni durum, mesleki deneyim süresi ve eğitim durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilirken, yaş, çocuk sahibi olma ve çalıştığı kurum değişkenleri ele alındığında anlamlı bir şekilde farklılaştığı belirlenmiştir. Ayrıca müzik öğretmenlerinin iş tatmini düzeylerinin ile örgütsel bağlılıkları arasında anlamlı pozitif bir ilişkisi olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Sonuçlar doğrultusunda eğitim yöneticilerine müzik öğretmenlerinin örgütsel bağlılığını artırıcı faaliyetlerde bulunması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The advancement of societies can be facilitated by elevating individuals' levels of education. The attainment of quality education necessitates the presence of contented, highly motivated teachers. This study aims to ascertain the relationship between job satisfaction and organizational commitment among music teachers, as well as to identify the interaction between various variables. Employing the relational survey model, the study was conducted. The population of the research consisted of music teachers working at different levels in public and private schools under the jurisdiction of the Ministry of National Education in the Central Anatolia Region. The sample comprised individuals (n=357) who completed the forms and responded to the scales distributed among the target population. The research data were collected through a personal information form, the Job Satisfaction Scale (Şeşen ve Basım, 2010), and the Organizational Commitment Scale (Şeşen, 2010). Independent samples t-tests and one-way analysis of variance (ANOVA) were employed to determine potential variations in job satisfaction and organizational commitment levels based on demographic variables. Additionally, correlation and regression analyses were utilized to examine the relationships between the variables. The findings revealed that job satisfaction levels among music teachers did not significantly differ based on gender, marital status, professional experience, and educational background. However, significant distinctions were observed concerning age, parental status, and the institution of employment. Moreover, a significant positive correlation between job satisfaction levels and organizational commitment among music teachers was established. Based on the outcomes, educational administrators are advised to undertake activities aimed at enhancing the organizational commitment of music teachers.