Bir üniversite hastanesinde tıpta uzmanlık öğrencilerinde COVİD-19 kaygı ve korkusunun değerlendirilmesi
The assessment of COVİD-19 anxiety and fear of students in medicine in a university hospital
- Tez No: 808659
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM BULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada bir tıp fakültesi hastanesinde tıpta uzmanlık eğitimi gören asistan hekimlerin COVID-19 (coronavirüs disease 2019) ile ilgili kaygı ve korku durumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu çalışmanın evrenini; Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tıpta uzmanlık eğitimini sürdüren 340 hekim oluşturmuş olup 291 kişiye ulaşılmıştır. Cevaplılık oranı %85.5'dır. Katılımcılara, Google form aracılığıyla hazırlanmış olan anket formu gönderilip gönüllü olarak doldurmaları istenmiştir. Anketin ilk bölümünde sosyodemografik özellikleri, ikinci bölümünde Koronavirüs Kaygı ve COVID-19 Korku Ölçeğini sorgulayan sorular bulunmaktadır. Ölçekten alınan puanlar arttıkça koronavirüs korku ve kaygı düzeyleri artmaktadır. Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 30.1±4.2'dir. Katılımcıların %55.7'si kadın, %57.0'si evli ve %31.3'ünün çocuğu vardır. Katılımcıların %8.9'unun kronik hastalığı mevcut olup, %16.8'i sigara kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the anxiety and fear of COVID-19 (Coronavirus Disease 2019) of resident physicians studying in a medical faculty hospital. The universe of this descriptive and cross-sectional study; 340 physicians who continue their specialization training in medicine at the Fırat University Medical Faculty Hospital have reached 291 people. The responsiveness rate is 85.5%. The participants were asked to voluntarily fill in the questionnaire form prepared through the Google form. In the first part of the questionnaire, there are questions about sociodemographic characteristics, and in the second part, questions about the Coronavirus Anxiety and COVID-19 Fear Scale. As the scores obtained from the scale increase, the coronavirus fear and anxiety levels increase. The mean age of the participants in the study was 30.1±4.2. 55.7% of the participants are women, 57.0% are married and 31.3% have children. 8.9% of the participants have a chronic disease and 16.8% are smokers.