Beden eğitimi öğretmenlerinin öğretme-öğrenme anlayışları ile mesleki doyum düzeylerinin incelenmesi
Examination of physical education teachers' teaching-learning concepts and their levels of professional satisfaction
- Tez No: 808665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEHMUS ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yapılan bu çalışmada beden eğitimi öğretmenlerinin öğretme-öğrenme anlayışları ile mesleki doyum düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Afyonkarahisar ve Muğla illerinde bulunan ilköğretim ve liselerde görev yapan 129 kadın ve 181 erkek olmak üzere toplam 310 beden eğitimi öğretmeni katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde“Kişisel Bilgi Formu”,“Öğretme ve Öğrenme Anlayışları Ölçeği”ve“Minnesota İş Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analiz sürecinde ise SPSS 22.0 programında One Way ANOVA, Independent Samples test analizi, Pearson Korelasyon analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizinden faydalanılmıştır. Çalışmanın sonunda araştırmaya katılan öğretmenlerin öğretme-öğrenme süreci ölçeğinde yapılandırmacı anlayış düzeylerinin yüksek seviyede olduğu, geleneksel anlayış düzeylerinin ise orta düzeyin altında olduğu bulunmuştur. Öğretmenlerin mesleki doyumlarının ise orta seviyenin üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin öğretme-öğrenme anlayışlarının yaş grubu, cinsiyet, medeni durum, mesleki kıdem, öğretim durumu, okulun bulunduğu yerleşim yeri, görev yapılan okul türü, haftalık ders saati, mesleği isteyerek seçme durumu, okul yönetiminden yeterli destek alma durumu ve öğretmenlik gelirini yeterli bulma durumlarına göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the teaching-learning understanding of physical education teachers and their professional satisfaction levels. A total of 310 physical education teachers, 129 female and 181 male, working in primary and high schools in Afyonkarahisar and Muğla provinces participated in the research.“Personal Information Form”,“Teaching and Learning Concepts Scale”and“Minnesota Job Satisfaction Scale”were used in the data collection process of the research. In the data analysis process, SPSS 22.0 program One Way ANOVA, Independent Samples test analysis, Pearson Correlation analysis and Multiplicity Linear Regression analysis were used. At the end of the study, it was found that the teachers participating in the research had a high level of constructivist understanding in the teaching-learning process scale, while their traditional understanding levels were below the medium level. It has been determined that the professional satisfaction of the teachers is above the medium level. Teachers' teaching-learning conceptions are related to age group, gender, marital status, professional seniority, teaching status, location of the school, type of school, weekly course hours, willingness to choose the profession, receiving sufficient support from the school administration, and finding the teaching income sufficient. It was determined that there was no statistically significant difference. (p>0.05).