Zihinsel engellilerde reaksiyon zamanının değerlendirilmesi
Evaluation of reaction time in mentally retarded children
  1. Tez No: 80868
  2. Yazar: NECMİYE ÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATİH ERBAHÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Spor yapan ve yapmayan öğretilebilir mental retardelerde ve sağlıklı çocuklarda reaksiyon zamanı ve fiziksel uygunluk parametrelerini değerlendirmek, sporun reaksiyon zamanı üzerine etkisini araştırmak amacıyla planlanan bu çalışma Abant İzzet Baysal Üniversitesi K.Demir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Ulus Anadolu Eğitim Uygulama ve Mesleki eğitim Merkezi, Çağdaş Anadolu-Eğitim ve Uygulama Okulu Eğitim Merkezi ve Gölbaşı Zihinsel Yetersiz Çocukları Koruma ve Yetiştirme Vakfi'nda yapılmıştır. Çalışmaya 20 sağhklı(I.Grup), 20 spor yapmayan öğretilebilir MR (II: Grup), 20 spor yapan öğretilebilir MR(III.Grup) erkek çocuk dahil edilmiştir. Olguların yaş ortalamaları; I. grupta 15,35 ± 0,21 yıl, II. grupta 15,00 ± 0,22 yıl, III. grupta ise 15,45 ± 0,21 yıl olarak belirlenmiştir. Sağlıklı ve mental retarde çocukların işitsel ve görsel reaksiyon zamanlan ölçülmüş, fiziksel yapı ve fiziksel uygunluk parametreleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study designed to measure the parameters of reaction time and physical fitness on trainable mentally retarded children who do any kind of sports and those who don't along it healty ones; and also to find out the effect of sports on reaction time has been carried out in A.İ.B.Ü. K. Demir Physical Therapy and Rehabilitation, Ulus Anadolu Practical-Training School, Gölbaşı Procting and Caring Trust of Mentally Retarded Children-Among the Subject covered by the study there were 20 nonretarded (I. Group), 20 trainable mentally retarded who don't do sports (II. Group), 20 trainable mentally retarded who do sports (III.Group). The avarage ages of subjects were determined as a 15,35 ± 0,21 years in group I, 15,00 ± 0,22 years in group II, 15,15 ± 0,21 years group III. The audio- visual reaction times of both nonretarded and mentally retarded children were measured and the parameters of their physical structure and physical fitness were evaluated. A statistically important difference was found in all physical fitness parameters except cardiovasculer endurance, body composition. Flexibility and pulling one's body up arms parameters.