I. II. ve III trimester gebelerde uyku kalitesi ve uyku kalitesinin gebelik sürecine etkisi
In I. II. and III. trimester pregrancy and the effect of SLEEP quality on the pregnancy process
- Tez No: 808689
- Danışmanlar: PROF. KAZIM GEZGİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Bu araştırma, gebelerin hangi trimesterlerde daha yoğun uyku problemi yaşadıklarını, bu problemlerin gebelerin günlük aktivitelerinde herhangi bir kısıtlama oluşturup oluşturmadığını, uyku kalitelerini etkileyen faktörlerin neler olduğunu ölçebilecek şekilde ortaya konmasını amaçlamakla birlikte çalışma grubu olarak ele alınan gebelerin bu amaçlar doğrultusunda elde edilen sonuçları ile kontrol grubu tarafından verilen sonuçların aynı olup olmadığını da karşılaştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Necmettin Erbakan Üniversitesi İlaç ve Tıbbi Cihaz Dışı Araştırmalar Etik Kurulu'unun 01/04/2022- tarih ve 151 sayılı toplantının 2022/3739 karar sayılı kararıyla etik kurul onayı alınmıştır. Etik Kurul izninden hemen sonra tezin örneklemi belirlenerek çalışma grubu olarak Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran gebelere veri toplama aracı olan anket verilmiştir. Tedavileri tamamlanan hastalara anket verilerek kontrol grubu olarak seçilen yatak veya oda arkadaşlarına sorulmak üzere anketin geri kalanının tamamlanması istenmiştir. Geri dönen anketler değerlendirilmeye alınarak istatistiksel analizler ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi kullanılarak ölçümler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çok çeşitli değişkenlere bağlı olarak yapılan istatistiksel analizler sonucunda gebelerin uyku kalitelerinin en çok III. Trimesterde bozulduğu, uyku bozan durumların en çok diğer nedenler(çeşitli ağrılar, çevresel faktörler vs) olduğu, uyku kalitesi ile gebelerin günlük yaşamlarındaki aktiviteleri sırasında anlamlı oranda azalma olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç: Gebelerin uyku kaliteleri için yapılan istatistiksel analizler ve Pittsburgh Uyku Kalite İndeksine göre ölçümler sonucunda gebelerin uyku kalitelerinin yüksek oranda kötü olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research aims to reveal in which trimesters pregnant women have more intense sleep problems, whether these problems create any restrictions on pregnant women's daily activities and what factors affect their sleep quality. Another aim is to compare the results of the pregnant women who are considered as the study group, for these purposes and whether the results given by the control group are the same. Materials and Methods: Ethics committee approval was obtained with the decision numbered 3739 of the meeting dated 01/04/2022 and numbered 151 of Necmettin Erbakan University Non-Pharmaceutical and Medical Device Research Ethics Committee. The sample of the thesis was determined immediately after the approval of the Ethics Committee, and a questionnaire, which was a data collection tool, was given to the pregnant women who applied to the Meram Medical Faculty Gynecology and Obstetrics Clinic as the study group. The patients whose treatments were completed were given a questionnaire and the rest of the questionnaire was asked to be given to the bed partners or roommates selected as the control group. The returned questionnaires were evaluated and statistical analyzes and measurements were made using the Pittsburgh Sleep Quality Index. Obtained result were compared. Results: Depending on the statistical analyzes based on a wide variety of variables, sleep quality of pregnant women as it has been determined is disrupted in the third trimester. Sleep-disrupting situations are the most common causes, and that there is not a very high decrease in the activities of pregnant women in their daily activities. Conclusion: As a result of the statistical analyzes for the sleep quality of the pregnant women and the measurements according to the Pittsburgh Sleep Quality Index, it was concluded that the sleep quality of the pregnant women was highly poor.