Kronik lenfositik lösemi hastalarında hastalığın evresi ve kemik iliğindeki makrofaj hücrelerinin değerlendirilmesi
The relation between disease stage and evaluation of bone marrow macrophage cells in CLL
- Tez No: 482802
 - Danışmanlar: PROF. DR. RAUF HAZNEDAR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Hematoloji, Hematology
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada KLL hastalarında makrofaj hücreleri ile hastalık evresi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla 162 KLL tanılı hasta geriye dönük olarak incelendi. Hastaların demografik bilgileri, ilk başvuru anında çalışılmış olan tam kan sayımı, lenfosit sayısı, LDH düzeyi, β2 mikroglobulin ve immunglobulin düzeyleri, kappa-lambda hafif zincir düzeyleri kaydedildi. Fizik muayene bulguları ve eğer yapılmışsa görüntüleme yöntemleri ile saptanan organomegali ve lenfadenopatiler, hastaların performans statüleri ve B semptomu varlığı belirlendi ve kaydedildi. Hastaların evrelendirilmesi Rai ve Binet evrelendirme sistemlerine göre yapıldı (Bkz. Tablo 1 ve 2). NLC, doku ilişkili makrofajların lösemi hücreleri ile iletişim halinde olan ve yüksek CD 68 ve CD 163 eksprese eden hücre grubudur. Tümör mikroçevresinin, özellikle etkilenen NLC hücre grubunun KLL ilerlemesine etki ettiği düşünülmektedir. Bu ilişkiyi değerlendirmek amacıyla hastalara tanı için yapılmış olan kemik iliği biyopsi örneklerinin, patolojik ve immunhistokimyasal incelemeleri yapılarak CD68 ve CD163 hücre sayısı sonuçları kaydedildi. Hastaların %29,6'sı evre 0, %27,2'si evre I, %18,5'i evre II, %14,8'i evre III ve %9,9'u evre IV olarak saptandı . Ortalama CD68+ en yüksek değerleri evre IV hastalarında, en düşük değerler ise, evre 0 ve I grubunda saptandı. Aynı şekilde ortalama CD163+ düzeyi, evre IV hastalarında en yüksek saptanmış olup, en düşük değerler ise evre 0 ve I grubunda idi.
Özet (Çeviri)
One hundred sixty two patients had been retrospectively included to our study purposed on to evaluate the relation between bone marrow macrophage cells and disease stage whom underwent bone marrow biopsy due to CLL disease. Patients demographic datas, complete blood count on diagnosis, lymphocyte count, LDH levels, β2 microglobulin and immunoglobulin levels and kappa and lambda light chain levels were recorded. Physical examination findings, organomegaly and lymphadenopathy detected by imaging if performed, performance status of patients and existence of B symptoms were recorded too. Rai and Binet staging systems were used for staging CLL. NLC are specific cell groups of tissue associated macrophages which have interactions with leukemic cells and expresses CD68 and CD163 in high levels. It is strongly assumed that tumoral microenvironment, especially NLC cells are effecting on CLL progression. To evaluate this possible relation, bone marrow biopsy specimens which were performed for diagnosis in CLL patients, were studied by immunohistochemistrical methods for CD68 and CD163 staining cell numbers and results were recorded. 29,6 % of patients were stage 0 disease, 27,2 % of patients were stage I disease, 18,5 % of patients were stage II disease, 14,8 % of patients were stage III disease and 9,9 % of patients were stage IV disease. The highest mean CD68+ cell levels were recorded on patients whom have stage IV disease and the lowest levels were recorded on patients whom have stage 0 and I diseases. Respectively, the highest mean CD163+ cell levels were recorded on patients whom have stage IV disease and the lowest levels were recorded on patients whom have stage 0 and I diseases.