Reader Comments on Online Journalism and Political Deliberation:An Analysis of the reader comments on online political newscoverage in Turkish Online Newspaper; hurriyet.com.tr
Çevrimiçi Gazetecilik ve Siyasi Müzakere Üzerine İlişkin Okuyucu Yorumları:Türk İnternet Gazetesi'ndeki çevrimiçi siyasi haberlere ilişkin okuyucu yorumlarının analizi; hurriyet.com.tr
- Tez No: 808710
- Danışmanlar: PROF. DR. KATRİN VOLTMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Leeds
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, hurriyet.com.tr adlı çevrimiçi Türk gazetesinde yayınlanan siyasi haberlere okuyucunun yorum yapması yoluyla oluşturulan bağlamın müzakereci potansiyelini analiz etmektedir. Türkiye gündeminin tartışmalı siyasi konularından derlenen 816 okuyucu yorumundan oluşan bir örnek üzerinde nicel içerik analizi yapılmıştır. Odak noktası, olgusal gerekçeler ile duygusal referanslar ve nezaket düzeyi arasındaki ikilemdir. Bulgular, yorumcuların fikirlerini haklı çıkarmak için hem gerçeklere dayanan açık gerekçeler kullandıklarını hem de yine de tutkulu olabildiklerini gösteriyor. Örneklemin %24,3'ü kaba olarak değerlendirildi; bu, önceki araştırmalarla tutarlı ve siber uzay karşıtlarının geleneksel düşüncesine aykırıdır. Kabalık kavramı, Papacharissi'nin (2004) ardından, siyasi bir tartışmanın müzakereci demokrasiyle uyumluluğunu ölçmek için daha anlamlı bir kavram olarak analiz edilerek ölçülmüştür. Bağlam, kültür ve dilin özelliklerinden dolayı çevrimiçi siyasi tartışmalarda nezaketi ölçmek metodolojik olarak zor bir iştir. Kapsayıcı bir kamusal müzakerenin gerçekleşmesi için siyasi çeşitlilik düzeyinin düşük olduğu tespit edildi. Seçilen farklı konular arasında çok fazla değişiklik yoktur. Arayüz tasarımı ve gazetenin yorumlarını denetleme sürecinin siyasi tartışmayı etkileyen ve üzerinde daha fazla çalışılması gereken diğer önemli faktörler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study analyzes deliberative potential of the context constituted through reader commenting on political news coverage published in Turkish online newspaper, hurriyet.com.tr. Quantitative content analysis has been conducted on a sample of 816 reader comments which have been drawn from the controversial political issues of Turkish agenda. The focus is on the dilemma between factual justifications and emotional references and the level of politeness. The findings suggest that, commenters both use factual-explicit reasons to justify their opinions, and can still be passionate. 24.3 % of the sample has measured to be impolite, which is consistent with the prior research and contrary to the conventional thinking of the opponents of cyberspace. The concept of incivility has been measured, following Papacharissi (2004), analyzed to be a more meaningful concept to measure a political discussion's compatibility with deliberative democracy. It is a methodologically difficult task to measure politeness in online political discussions due to the peculiarities of the context, culture and language. Level of political diversity has found to be low for an inclusive public deliberation to take place. There are not many variations across the different issues selected. It has been seen that the design of the interface and the moderation process of the comments by the newspaper are other crucial factors affecting the political discussion, which need to be further studied.