The impact of rice importation and area of harveston the economy of Nigeria: Analyzing Nigerian gross domestic product (GDP) from 1971 – 2021
Pirinç ithalatının ve hasat alanının Nijerya ekonomisi üzerindeki etkisi: 1971-2021 yılları arasında Nijerya gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) analizi
  1. Tez No: 808720
  2. Yazar: PROMISE ALEKOSE AGELOISA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞRUL OĞUZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada, pirinç ithalatının ve hasat alanının Nijerya ekonomik büyümesi üzerindeki etkisi 1971'den 2021'e kadar olan dönem esas alınarak Nijerya Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın (GSYİH) analizleri yapılması şeklinde incelenmiştir. Tez, giriş ve sonuç bölümlerinin yanı sıra dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, pirinç ithalatı konusu incelenmiş ve incelemenin yapıldığı yıllar arasında Nijerya GSYİH'sına kıyasla pirinç hasat alanı tanıtılmıştır. İkinci bölüm, pirinç ithalatının 1971'den 2021'e kadar olan dönemde Nijerya'nın ekonomik büyümesi üzerindeki etkilerini göstermek üzere öncülleri ve sonuçları içermektedir. Üçüncü bölümde, araştırmanın değişkenleri (GSYİH, Hasat Alanı ve Ekonomik büyüme) ve ulusal kalkınma için diğer faktörler hakkında literatürden elde edilen bilgiler sunulmaktadır. Dördüncü bölümde, toplanan verilerin analizinden elde edilen bulgular sunulmuştur. Analiz betimsel analiz, korelasyon ve regresyon yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Tezin bulgularından elde edilen sonuçlar şunlardır: Nijerya'da 1971'den 2021'e kadar çok yüksek düzeyde pirinç ithalatı olmuştur ve bu durum Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYİH) yansıdığı gibi Nijerya'nın ekonomik büyümesini de önemli ölçüde etkilemiştir. Hükümetin 1986 ve 2015 yıllarında pirinç ithalatı politikasını yasaklaması Nijerya'da pirinç ithalatının azalmasına çok önemli etkisi olmamıştır. Nijerya'da pirinç ekimi için hasat edilen alandaki artışın ölçek ekonomilerinin sömürülmesinin önünü açtığına inanılmakta ve pirinç üretimini mekanize etmek için bir platform görevi görmektedir. Bu çalışmada, hasat alanında yapılacak artışın ülke GSYİH'ye anlamlı etkilerinin olduğu tespit edilmiş ve bu nedenle üretimi arttırmanın ülke ekonomisinin büyümesi için ne kadar önemli olduğu görülmüştür. Uzun vadede, pirinç tüketimine yönelik artan talebi karşılamak için yapılan pirinç ithalatı Nijerya'nın ekonomik büyümesine yol açacaktır. Diğer faktörlerin yanı sıra gübre, böcek ilaçları ve yeterli su temini gibi üretimin hayati girdileri, Nijerya'da pirinç üretimi için çok önemlidir. Bulgulara dayanarak, çalışma, Nijerya hükümetinin, yerel pirinç talebini karşılamak ve ayrıca ülkenin GSYİH'sını artırmak için pirinç ithalatına yer açmak için pirinç yasağı politikasını gevşetmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This research studied the impact of rice importation and area of harvest on Nigerian economic growth: analyzing Nigeria Gross Domestic Product (GDP) from 1971 to 2021. The thesis includes four chapters besides introduction and results sections. In the first chapter, the issue of rice importation, area of rice harvest in comparison to the Nigerian GDP in the years under review was introduced. The second chapter contains the antecedents and consequences of rice importation on Nigeria economic growth from 1971 to 2021. In the third chapter, relevant information of the literature about the other variables of the research (GDP, Area of Harvest and Economic growth) and other factors for national development are presented. In the fourth chapter, the findings made from the analysis of data collected are presented. The analysis was done using descriptive analysis, correlation and regression method. The findings of the thesis show that: there has been a very high level of rice importation in Nigeria's from the period of 1971 to 2021, and this has significantly affected Nigeria economic growth as reflected in its Gross Domestic Product (GDP). The ban on rice importation policy in 1986 and 2015 of the government did not significantly lead to the reduction of rice importation in Nigeria, the increase in the area harvested for rice cultivation in Nigeria, is believed to pave way for exploitation of economies of scale and serves as a platform for mechanizing rice production. In the long run, the importation of rice to meet the rising demand for rice consumption, will lead to the economic growth of Nigeria. In this study, it has been determined that the increase in the harvest area has significant effects on the country's GDP, and therefore it has been seen how important it is to increase production for the growth of the country's economy. Vital inputs of production like fertilizer, pesticides and adequate supply of water among other factors are very important for the production of rice in Nigeria. Based on findings, the study recommends that the Nigerian government should relax the rice ban policy so as to create room for the importation of rice to meet the local demand for rice, and also to increase the GDP of the country.